2019-09-13

Seniorzy z wizytą w gminie Gogolin

Seniorzy z gminy Dzierżoniów odwiedzili w dniach 10-11 września 2019 r. gminę Gogolin (woj. opolskie). Wizyta została zrealizowana w ramach projektu pn. "Sprawny, aktywny, potrzebny - aktywizacja seniorów z gmin wiejskich na rzecz walki z wykluczeniem społecznym", na który nasza gmina pozyskała środki z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej "Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

10 września aktywni mieszkańcy z naszej gminy spotkali się w Gminnym Ośrodku Kultury w Gogolinie z partnerami projektu: seniorami z gmin Cekcyn, Gniewino i Gogolin. Gości powitał gospodarz spotkania - burmistrz Gogolina Joachim Wojtala. Wraz z wójtem Markiem Chmielewskim oficjalnie otworzył konferencję pn. "Polityka senioralna w gminach Gogolin, Cekcyn, Gniewino i Dzierżoniów".

O działaniach na rzecz aktywizacji osób starszych, a także o walce z wykluczeniem społecznym seniorów opowiedzieli przedstawiciele gmin-partnerów projektu. Prezentację na temat polityki senioralnej naszej gminy przedstawiła Zastępca Wójta Gminy Dzierżoniów Jolanta Zarzeka.

Uczestnicy spotkania poznali też przykłady dobrych praktyk skierowanych do seniorów w sołectwie Malnia. Z kolei o przedsięwzięciach społecznych i kulturalnych z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury na obszarach wiejskich opowiedzieli gospodarze wsi Odrowąż i Chorula.

Następnie uczestnicy przenieśli się do Malni, gdzie seniorzy na specjalnie przygotowanych stoiskach prezentowali swoje pasje i talenty. W prezentacjach podkreślali, że wiek nie jest dla nich żadnym ograniczeniem. Zakres działań, o których opowiadali uczestnicy, był niezwykle różnorodny. Wśród utalentowanych seniorów byli przedstawiciele uniwersytetów trzeciego wieku, rękodzielnicy, pisarze, działacze społeczni, strażacy, muzycy, aktorzy i wielu innych.

Po części oficjalnej przyszedł czas na podsumowanie i uporządkowanie pozyskanej wiedzy. Na uroczystej kolacji przedstawione zostały prezentacje na temat działań oddolnych realizowanych przez organizacje pozarządowe oraz przedsięwzięć wspierających seniorów, których pomysłodawcami są najmłodsi mieszkańcy. Występy artystyczne przygotowały również Grupa Seniorów "50 lat + Vat" działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Gogolinie, Gminna Orkiestra Dęta z Gniewina oraz zespoły Wędrująca Kapela z Gogolina i "Cisowianie" z Cekcyna.

Drugiego dnia uczestnicy przedsięwzięcia odwiedzili Dom Spokojnej Starości "św. Barbara" w Kamionku. Tam podopieczni placówki z koła teatralnego "Gagatki" zaprezentowali wyjątkowy spektakl z wykorzystaniem gwary śląskiej.

Następnie seniorzy udali się do Kamienia Śląskiego, gdzie zwiedzili m.in. Izbę Tradycji, Instytut Naukowo-Badawczy Księdza Sebastiana Kneippa i Zespół Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy Sebastianeum Silesiacum oraz przespacerowali się po "zielonym sercu" gminy Gogolin - ogrodzie ks. S. Kneippa.

Na zakończenie wizyty przed uczestnikami projektu wystąpił zespół folklorystyczny "Szwarne Dziołchy" z Górażdży.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.