Rowerowy objazd Młodzieżowej Rady Gminy Dzierżoniów, część I

2022-07-05

Rowerowy objazd Młodzieżowej Rady Gminy Dzierżoniów, część I

Młodzieżowa Rada Gminy Dzierżoniów aktywnie działa od jesiennych wyborów w 2021 roku, poznając zagadnienia pracy samorządowej, uczestnicząc w sesjach, biorąc udział w różnych wydarzeniach, np. w "Szkolnej Konferencji Klimatycznej" we Wrocławiu. Była też okazja do lepszego poznania się młodych radnych podczas wyjazdu integracyjnego do Krakowa.

W czasie czerwcowej sesji Młodzieżowej Rady Gminy Dzierżoniów padła propozycja ze strony opiekuna rady Jarosława Pawlaczka, aby młodzi samorządowcy poznali bliżej miejscowości gminy Dzierżoniów poprzez wycieczki rowerowe. Pomysł spodobał się i powstał plan zwiedzenia 15 sołectw wchodzących w skład gminy.

28 czerwca uczniowie z MRGD wraz ze swoim opiekunem stawili się na zbiórce w Nowiźnie, skąd wyruszyli na objazd wyznaczonych miejscowości. Założeniem wyprawy były także spotkania z gospodarzami sołectw, niestety nie wszyscy sołtysi mogli spotkać się z młodymi radnymi, gdyż mieli w tym czasie własne obowiązki. Patrząc na zaangażowanie młodych samorządowców, będzie jeszcze ku temu okazja.

Po objechaniu Nowizny uczestnicy wycieczki dotarli do Mościska, gdzie czekała na nich ze słodkim poczęstunkiem sołtys Danuta Martowłos. Pani sołtys niezwykle serdecznie przyjęła gości opowiadając im o swojej wsi, mieszkańcach, historii, ciekawych miejscach, zrealizowanych projektach i inwestycjach, a także problemach do rozwiązania. Okazało się, że na spotkanie przyjechała również rowerem i przez cały czas towarzyszyła nam podczas zwiedzania Mościska. Po objechaniu całej miejscowości zostaliśmy odprowadzeni przez panią sołtys aż w pobliże Książnicy. Tutaj nastąpiło pożegnanie z Danutą Martowłos, a członkowie wyprawy rowerowej udali się do kolejnego zaplanowanego punktu, czyli Książnicy. Tam informacje o swoim miejscu zamieszkania przekazały pozostałym uczestnikom młodzieżowe radne Emilia Szustka i Maja Polejańczyk.

Kolejnym punktem programu były Jędrzejowice, dokąd młodzi radni dotarli po kilkunastu minutach. Tam czekała już na nas w "Słonecznej Przystani" Czesława Gorgol, sołtys wsi. Pani Czesława również niezwykle serdecznie i życzliwie przyjęła młodych samorządowców. Przekazała im mnóstwo informacji, ciekawostek, legend związanych z Jędrzejowicami i okolicami, swoją opowieść zaczynając od plemienia Ślężan, poprzez pierwszych Piastów, wojnę trzydziestoletnią, I i II wojnę światową, na czasach współczesnych kończąc. Zwróciła uwagę na dogodne położenie miejscowości pod kątem turystyki, dzięki górze Ślęży, polu golfowemu, międzynarodowemu szlakowi rowerowemu Eurovelo 9, łączącego Adriatyk z Bałtykiem. Pani sołtys opowiedziała również o budowie przystanku rowerowego "Słoneczna Przystań" i jego otwarciu w 2014 roku. Czas w takiej atmosferze szybko mijał i musieliśmy pożegnać Czesławę Gorgol i Jędrzejowice, aby udać się w dalszą drogę.

Bogatsza o cenne informacje młoda rada wyruszyła dalej, tym razem do Kiełczyna. Tam czekał na nas sołtys wsi Tadeusz Józefiak, który również powitał gości słodkim poczęstunkiem i pysznymi czereśniami. Pan Tadeusz, podobnie jak pozostali gospodarze, opowiadał o miejscowości, mieszkańcach, inwestycjach, renowacji kościoła i pałacu oraz planach na przyszłość.

Kiełczyn okazał się ostatnią miejscowością, którą tego dnia młodzieżowa rada odwiedziła, gdyż zrobiło się późno i trzeba było wracać do domów. Dzięki rowerowej wycieczce oraz spotkaniom z sołtysami, młodzi radni bardzo dobrze poznali zwiedzane miejscowości, co na pewno zaprocentuje w przyszłości. Drugi etap podróży po gminie Dzierżoniów Młodzieżowa Rada Gminy Dzierżoniów rozpocznie w Tuszynie.

Jarosław Pawlaczek

Rowerowy objazd Młodzieżowej Rady Gminy Dzierżoniów, część IRowerowy objazd Młodzieżowej Rady Gminy Dzierżoniów, część IRowerowy objazd Młodzieżowej Rady Gminy Dzierżoniów, część IRowerowy objazd Młodzieżowej Rady Gminy Dzierżoniów, część IRowerowy objazd Młodzieżowej Rady Gminy Dzierżoniów, część IRowerowy objazd Młodzieżowej Rady Gminy Dzierżoniów, część IRowerowy objazd Młodzieżowej Rady Gminy Dzierżoniów, część IRowerowy objazd Młodzieżowej Rady Gminy Dzierżoniów, część IRowerowy objazd Młodzieżowej Rady Gminy Dzierżoniów, część I