Strona główna

Przyłącz się do akcji "List do sąsiada"

motto

AKTUALNOŚCI z Gminy Dzierżoniów

2020-10-13

Przyłącz się do akcji "List do sąsiada" - walka z zanieczyszczeniem powietrza

aktualności Gmina Dzierżoniów

Zbliżają się zimniejsze miesiące, a wraz z nimi sezon grzewczy i kolejny etap zmagań z niską emisją i smogiem.

Głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w regionie jest spalanie węgla i drewna w gospodarstwach domowych. Największy problem mamy z zanieczyszczeniem pyłami zawieszonymi i rakotwórczym benzo(a)pirenem.

Przypominamy, że od 1 lipca 2018 r. w województwie dolnośląskim obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa, która zabrania m.in. spalania węgla brunatnego i paliw produkowanych z jego wykorzystaniem, mułów i flotokoncentratów węglowych, miału węglowego o uziarnieniu poniżej 3 mm oraz wilgotnego drewna. Mimo tego wiele osób nadal decyduje się na wrzucanie do domowych palenisk śmieci, mebli, ubrań, a także mułu, flotu, węgla brunatnego, czy wilgotnego drewna, co uwalnia do powietrza ogromną ilość niebezpiecznych substancji, groźnych dla zdrowia ludzi i środowiska.

Niska emisja, która przyczynia się do powstawania smogu, nie bierze się znikąd, dlatego tak bardzo istotna jest edukacja w tym zakresie. Często brakuje nam odwagi, żeby zwrócić uwagę sąsiadowi, że nas truje, nie chcąc tym psuć z nim relacji i donosić na sąsiadów. Dlatego po raz drugi zachęcamy wszystkich mieszkańców, którzy mają problem z trującym sąsiadem do włączenia się do akcji "List do sąsiada". Pomysł polega na wydrukowaniu przygotowanego wzoru listu i wrzucenia go do skrzynki trującego okolice sąsiada.

List ma zachęcić do refleksji i uświadomić, że palenie złej jakości paliwem nie jest anonimowe oraz że problem smogu możemy rozwiązać jedynie poprzez wspólny wysiłek wszystkich mieszkańców. Liczymy na Państwa rozsądek i zrozumienie powagi problemu smogu. Prosimy o podjęcie działań naprawczych, co uchroni przed koniecznością nakładania mandatów karnych i przyniesie pożytek nam wszystkim, gdyż wszyscy oddychamy tym samym powietrzem.

powrót do poprzedniej strony