Projekt z Mościska "Najlepszym przedsięwzięciem Odnowy Wsi"!

Mieszkańcy gminy Dzierżoniów odnieśli kolejny sukces w konkursie "Piękna Wieś Dolnośląska". Tym razem pierwsze miejsce w kategorii "Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi" kapituła konkursu przyznała projektowi "Tradycje i zwyczaje spod strzechy, czyli pierzajki i nie tylko" realizowanemu w "Ostoi nad Młynówką" w Mościsku.
Konkurs "Piękna Wieś Dolnośląska" to jeden z elementów wsparcia, jakie Urząd Marszałkowski Woj. Dolnośląskiego przygotował dla sołectw i gmin uczestniczących w Odnowie Wsi Dolnośląskiej. Jego celem jest wyłonienie oraz wypromowanie najlepszych, najbardziej kreatywnych przykładów aktywności mieszkańców z terenów wiejskich, które staną się przykładem dla innych wsi do realizacji podobnych przedsięwzięć.
Tegoroczny konkurs został zorganizowany w 2 kategoriach: "Najpiękniejsza wieś" oraz "Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi".
Wyniki w kategorii "Najpiękniejsza wieś":
- I miejsce - Sulistrowice w gminie Sobótka;
- II miejsce - Uraz w gminie Oborniki Śląskie;
- III miejsce - Burkatów w gminie Świdnica.
Wyniki w kategorii "Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi":
- I miejsce - Mościsko w gminie Dzierżoniów za przedsięwzięcie "Tradycje i zwyczaje spod strzechy, czyli pierzajki i nie tylko";
- II miejsce - Żabice w gminie Chocianów za przedsięwzięcie "Żabice - Wioska z Rechotem";
- III miejsce - Moskorzyn w gminie Polkowice za przedsięwzięcie "Utworzenie wioski tematycznej pn. Moskorzyn - wioska młynów i chleba".
"Tradycje i zwyczaje spod strzechy, czyli pierzajki i nie tylko" to warsztaty organizowane w "Ostoi nad Młynówką" w Mościsku. Celem cyklu zajęć jest pokazanie uczestnikom, jak ich prababcie i pradziadkowie wykonywali codzienne prace w przeszłości. Podczas warsztatów uczestnicy uczą się czynności popularnych w dawnych gospodarstwach wiejskich.
"Ostoja" to wiejskie gospodarstwo rolne z Mościska. Pełni rolę zagrody edukacyjnej, w której odbywają się zajęcia dla dzieci i młodzieży. Jak podkreśla prowadząca zagrodę Edyta Mulka-Gonera, tematyki zajęć dostarcza sama przyroda. Wśród warsztatów jest m.in. wiosenne wysiewanie nasion, sadzenie rozsady na grządkach, pranie nad rzeką, letnie sianokosy na łące, jesienne wykopki na polu czy kiszenie kapusty. W pracy pomagają motyki, kosze, grabie, tary i misy.
Serdecznie gratulujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego sukcesu!
fot. Anna Szczepaniak
