2021-06-18

Próba otwarta - zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z baśniami Baltasary

Na Wyspie Koni w Ostroszowicach, dzięki dofinansowaniu z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, trwają warsztaty Fundacji Rozwoju Kultury, Sztuki i Edukacji "Otwórz Drzwi". Wyspa Koni gości tym razem artystów z Polski na co dzień współpracujących z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu, a także artystów z Czech, Słowacji i Węgier.

W ramach warsztatów powstaje spektakl muzyczny "Baltasara P.", który łączy muzykę, śpiew, ruch i sztukę. Inspiracją jest niepowtarzalna atmosfera i historia zamku Plumlov oraz baśnie pisarki Vojtěški Baldessari Plumlovskiej, która żyła w jego cieniu. Zamek przez wieki był siedzibą kościoła, a później świeckich urzędników. Mimo bogatej historii i niechcianych ambicji bogatych i potężnych właścicieli, nigdy nie został ukończony. Stał się rodzajem "Wieży Babel", symbolu daremności ludzkich wysiłków.

W spektaklu wykorzystywane są unikalne instrumenty - "Skrzypotrąby" (skrzypce Stroha). To rodzaj skrzypiec wzmacniający swój dźwięk przez rezonator i czarę wykonaną z metalu, dzięki czemu posiada charakterystyczne brzmienie, a dźwięk wzmacniany przez rezonatory staje się silniejszy i bardziej szorstki.

Zapraszamy na otwartą próbę z udziałem publiczności!

Próba otwarta - zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z baśniami Baltasary