O ojcu polskiej niepodległości
Profesor Włodzimierz Suleja 8 listopada gościł w Kiełczynie. W barwnym stylu przybliżył życiorys Józefa Piłsudskiego z okresu zsyłki na Sybir i działalności w Polskiej Partii Socjalistycznej.
Wykład przyciągnął do pałacu wielu zainteresowanych sylwetką Naczelnika Państwa. Atrakcyjny temat w efektowny sposób przybliżył Włodzimierz Suleja, profesor nauk humanistycznych, historyk specjalizujący się w dziejach polskiej myśli politycznej i dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu w latach 2000-2013.
Autor bestselerowego kompendium wiedzy o ojcu polskiej niepodległości i najsłynniejszym przywódcy w historii współczesnego państwa polskiego (Józef Piłsudski, 1995; Mundur na nim szary. Rzecz o Józefie Piłsudskim (1867-1935), 2018) uległ autorytetowi Piłsudskiego już w młodości. W piątek 8 listopada swoim podziwem skutecznie podzielił się ze słuchaczami.
- To była bardzo wczesna fascynacja. Piłsudski reprezentował opcję, że do pełnej niepodległości można wrócić nawet w najtrudniejszych warunkach, co w czasach, gdy Polska była prawie niewolna, mogło urzec młodego człowieka. Zadecydowały też rodzinne opowieści, bo dziadek był zadeklarowanym piłsudczykiem - wyjaśnia profesor Suleja.
- Cieszę się, że o losach jednego z najwybitniejszych Polaków XIX i XX wieku dowiedzieliśmy się właśnie w "Pałacu w Kiełczynie" z ust wybitnego naukowca. Mam nadzieję, że po dzisiejszym spotkaniu pan profesor wróci do nas z nowo wydanymi dziełami o marszałku Józefie Piłsudskim - podsumował Marcin Pięt, Wójt Gminy Dzierżoniów.