AKTUALNOŚCI z Gminy Dzierżoniów

2025-04-02

Na początku było słowo

aktualności Gmina Dzierżoniów

Trzecia edycja Żywej Biblioteki w Mościsku była okazją do rozmów z trzynastoma Żywymi Książkami.

Zaproszenie do udziału w sobotnim wydarzeniu 29 marca przyjęli: Feministka, Gej, Kenijczyk, Osoba niewidząca, Osoba transpłciowa, Osoba z chorobą psychiczną, Policjantka, Trzeźwy Alkoholik, Weganka, Obrończyni praw zwierząt, Mama dziecka z niepełnosprawnością, Trzeźwa narkomanka, Osoba AuADHD.

Ponad 43 półgodzinne rozmowy, często przedłużane, były niezwykłym doświadczeniem, a ilość odwiedzających bibliotekę czytelników świadczy o potrzebie dyskusji w oparciu o tak ważne wartości, jak: otwartość, różnorodność i prawa człowieka.

Takie spotkanie to świetna okazja do zweryfikowania poglądów i poznania perspektyw osób o zupełnie innym doświadczeniu niż nasze. Tegorocznym bestselerem okazała się Policjantka, "wypożyczana" ponad 7 razy przez wszystkie grupy wiekowe.

Żywa Biblioteka pomaga redukować uprzedzenia i budować akceptację dla inności. To międzynarodowy projekt edukacyjny zainicjowany w 2000 r. w Danii, a obecnie kontynuowany w ponad 80 krajach na całym świecie i uznany przez Radę Europy za oficjalną metodę edukacji o prawach człowieka.

Przedsięwzięcie udało się wcielić w życie dzięki Stowarzyszeniu Różnorodności Społecznej "UP-Date" z Wrocławia, prężnie realizującemu projekt "Żywa Biblioteka na Dolnym Śląsku Lokalnie - Nowa energia, nowe możliwości" współfinansowany przez Komisję Europejską.

Tegorocznej edycji Żywej Biblioteki w Mościsku towarzyszyła wystawa czasowa Mileny Lubach "Co Cię nie zabije...". Na ekspozycję składają się wykonane z pietyzmem miniaturowe wieńce, symbolizujące niezgodę na werbalną przemoc.

Słowa mają moc. Mogą nas uskrzydlać, bądź z premedytacją podciąć skrzydła. Każdy z wieńców posiada wstęgę, na której wypisane są słowa/zwroty, przemocowe hasła. Wiele osób usłyszało je kiedyś pod swoim adresem lub użyło ich z większą lub mniejszą świadomością.

Wystawa pomaga zastanowić nad rolą wypowiadanych słów, które także w kontekście Żywej Biblioteki są niezwykle ważnym nośnikiem wartości. To od nas zależy, w jaki sposób ich użyjemy.

D.W.

Projekt "Żywa Biblioteka na Dolnym Śląsku Lokalnie - Nowa energia, nowe możliwości" jest współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach Projektu "Building Bridges - Civic Capital in Local Communities", realizowany ze środków programu CERV finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu "Obywatele, Równość, Prawa i Wartości" na lata 2021 - 2027.

Na początku było słowoNa początku było słowo
powrót do poprzedniej strony