2022-10-04

Młodzieżowe Rady w Pałacu Morawa

W dniach 23-25 września młodzieżowe rady miasta Dzierżoniów i Gminy Dzierżoniów wzięły udział w wyjazdowych warsztatach szkoleniowych w Pałacu Morawa zorganizowanych przez Fundację Merkury z Wałbrzycha.

Po zbiórce na dworcu PKP w Dzierżoniowie młodzi radni wraz ze swoimi opiekunami p. Maciejem Woźniakiem i Jarosławem Pawlaczkiem udali się szynobusem do Strzegomia, a następnie autobusem do Morawy. Tu zajęcia prowadzili Anna Wojciechowska - Nowak, Marcin Sobaszek oraz przedstawiciel Fundacji Sławomir Wieteska. W piątek prowadzący przygotowali szereg ćwiczeń integrujących obie rady oraz sesję pt. "Wstęp do budowania zespołów". W sobotę warsztaty trwały z przerwami od godz. 9.30 do 19.00, a tematyka to: Jak dzielić role w grupie, Zadania i kompetencje młodzieżowych rad, Tworzenie strategii - jak prowadzić spotkania w ramach zadań młodzieżowych rad. Zajęcia prowadzone były niezwykle ciekawie i w sposób urozmaicony. Młodzi radni z zaangażowaniem uczyli się jak współpracować w grupie, jak rozwiązywać problemy, jak działać na rzecz środowiska lokalnego, jak pozyskiwać środki. W zespołach tworzyli przykładowe projekty, szukali sojuszników do ich przeprowadzenia, toczyli merytoryczne dyskusje zachęcające pozostałych do poparcia ich propozycji. W miłej i sympatycznej atmosferze czas mijał niezwykle szybko.

W międzyczasie byliśmy też świadkami zlotu zabytkowych aut, które w liczbie kilkudziesięciu przyjechały do pałacu. Chętni mieli okazję do spacerów po okolicy. W niedzielę odbyło się podsumowanie warsztatów oraz przedstawienie planów na kolejne działania. Organizatorzy zapowiedzieli drugą część warsztatów podnoszących wiedzę i kompetencje młodzieżowych rad. Zintegrowani, bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia młodzi radni wrócili do Dzierżoniowa.

opracował Jarosław Pawlaczek

Młodzieżowe Rady w Pałacu MorawaMłodzieżowe Rady w Pałacu MorawaMłodzieżowe Rady w Pałacu MorawaMłodzieżowe Rady w Pałacu MorawaMłodzieżowe Rady w Pałacu Morawa