2022-04-25

Młodzi samorządowcy w Krakowie

Grupa radnych Młodzieżowej Rady Gminy Dzierżoniów wraz ze swoim opiekunem Jarosławem Pawlaczkiem udała się 23 kwietnia na wycieczkę integracyjną do Krakowa. Celem wyjazdu było wzajemne, lepsze poznanie się młodych radnych, porozmawianie o planach na przyszłość, przedstawienie propozycji działań i aktywności Rady w przyszłości. Długa podróż umożliwiła wielogodzinne rozmowy na różne tematy.

Wyjazd rozpoczął się na dworcu PKP w Dzierżoniowie. O 6:30 wszyscy stawili się punktualnie na miejscu zbiórki. Po chwili jechaliśmy już szynobusem do Wrocławia. Tutaj po przesiadce do pociągu PKP InterCity ruszyliśmy do Krakowa.

Po przybyciu do Krakowa rozpoczęliśmy zwiedzanie. Sprzyjała nam piękna słoneczna pogoda. Patrząc na deszczowy piątek, a potem na niedzielę mieliśmy naprawdę dużo szczęścia. W drodze z dworca na Rynek zwiedziliśmy Barbakan - część średniowiecznych fortyfikacji, a następnie Kościół Mariacki i przepiękny ołtarz Wita Stwosza. Punktualnie o 12:00 wysłuchaliśmy hejnału z wieży Kościoła Mariackiego.

W Sukiennicach na krakowskim rynku zwiedziliśmy Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku. Zobaczyliśmy dzieła wielu polskich mistrzów: Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego, Aleksandra Gierymskiego, Leona Wyczółkowskiego, Władysława Podkowińskiego, Jacka Malczewskiego i wielu innych.

Kolejnym punktem programu zwiedzania był Wawel. Tu zwiedziliśmy katedrę wawelską, Dzwon Zygmunta, groby królewskie i zasłużonych Polaków, wzgórze wawelskie, a także Muzeum Katedralne, w którym znajdują się najstarsze i najważniejsze regalia polskie. Na koniec znalazł się też czas na zabawę. Młodzi radni wzięli udział w teleturnieju Quiz Game oferującym niesamowitą oprawę audiowizualną.

Wracając na dworzec zjedliśmy obiad w pizzerii, kupiliśmy pamiątki i krakowskie obwarzanki. Tuż przed północą wróciliśmy do Dzierżoniowa. To był niezwykle udany wyjazd.

Jarosław Pawlaczek

Młodzi samorządowcy w KrakowieMłodzi samorządowcy w KrakowieMłodzi samorządowcy w KrakowieMłodzi samorządowcy w KrakowieMłodzi samorządowcy w KrakowieMłodzi samorządowcy w Krakowie