Milion na powstanie Gminnego Przedszkola Publicznego w Dobrocinie

2020-12-09

Milion na powstanie Gminnego Przedszkola Publicznego w Dobrocinie

Gmina Dzierżoniów otrzymała dotację z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL) na rozbudowę Ośrodka Sportowo-Rekreacyjno-Oświatowego w Dobrocinie. W ramach naboru nasza gmina złożyła cztery wnioski na realizację zadań inwestycyjnych, których celem miało być zaspokojenie ważnych potrzeb społecznych mieszkańców.

RFIL to środki przekazane przez rząd RP do wykorzystania na realizację inwestycji takich jak budowa żłobków, przedszkoli czy dróg, a także inne niezbędne lokalnie działania.

Wniosek, który uzyskał dofinansowanie w wysokości 1 miliona złotych, zakłada rozbudowę Ośrodka Sportowo-Rekreacyjno-Oświatowego o Gminne Przedszkole Publiczne w Dobrocinie poprzez budowę sal dydaktycznych, szatni, łazienek, pomieszczeń biurowych i terapeutycznych oraz kuchni wraz z zagospodarowaniem terenu. W ramach prac przebudowane zostaną instalacje zewnętrzne i wewnętrzne wraz z montażem paneli fotowoltaicznych. Rozbudowa umożliwi przeniesienie istniejącego przedszkola ze starego budynku, którego stan techniczny, funkcja zabytkowa oraz emisyjność nie spełniają norm środowiskowych oraz dostępności.

Gmina Dzierżoniów posiada już pełną dokumentację techniczną, a przetarg na wyłonienie wykonawcy zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku. Otrzymana dotacja pokryje prawie całość kosztów planowanej inwestycji. Nowo powstałe przedszkole wraz z istniejącymi pomieszczeniami i przyległą infrastrukturą będzie stanowić centrum szeroko rozumianej aktywności mieszkańców, w tym osób niepełnosprawnych.

Drugi wniosek dotyczył budowy sali gimnastycznej wraz z zapleczem oraz zagospodarowaniem terenu w Tuszynie. W założeniu w skład obiektu miały wchodzić m.in. sala gimnastyczna, sale dydaktyczne, pomieszczenia biurowo-socjalne, trenerskie, szatnie i łazienki. Kwota, o jaką wnioskowała gmina Dzierżoniów, to 5 mln zł.

Kolejny z wniosków zakładał budowę zaplecza kuchennego w budynku po byłym Gimnazjum Gminnym na potrzeby funkcjonujących w obiekcie instytucji - dziennego domu seniora, przedszkola oraz żłobka, a także pozostałych gminnych placówek oświatowych. Inwestycja miała być kontynuacją przebudowy budynku byłego gimnazjum i adaptacji na wielofunkcyjny obiekt użyteczności publicznej. Wnioskowana kwota to 1,5 mln zł.

Jeden ze złożonych projektów dotyczył budowy tranzytowego kolektora tłocznego z Włók do Nowizny. Zadaniem kolektora byłoby przetransportowanie ścieków bytowo-gospodarczych z obszaru aglomeracji Mościsko do rurociągu zlokalizowanego w Nowiźnie. Stamtąd ścieki płynęłyby grawitacyjnie do zbiorczej oczyszczalni ścieków w Dzierżoniowie. Przekierowanie ścieków jest konieczne z uwagi na fakt, że istniejąca oczyszczalnia w Mościku musi zostać zlikwidowana z uwagi na trudności z utrzymaniem standardów środowiskowych. Wartość zadania to 4 mln zł.