AKTUALNOŚCI z Gminy Dzierżoniów

2019-10-07

Mieszkańcy gminy Dzierżoniów na IX Śląskim Festiwalu Kapusty

aktualności Gmina Dzierżoniów

Kapusta to według wielu najzdrowsze polskie warzywo. W dawnych czasach nie wyobrażano sobie bez niej na stole okresu jesieni i zimy oraz wczesnej wiosny. Nic więc dziwnego, że doczekała się festiwalu z nią związanego oraz tradycyjnych obrządków jej szatkowania i kiszenia.

Dziewiąta edycja tego wydarzenia przyciągnęła do wojsławickiego Arboretum w ubiegły weekend wielu spragnionych smaku i zapachu tego wspaniałego warzywa.

Śląski Festiwal Kapusty to wydarzenie kultywujące polskie tradycje, a także okazja do świetnej zabawy dla całych rodzin. W tym roku do zmagań z kapustą stanęło 9 drużyn. Gminę Dzierżoniów reprezentowali mieszkańcy Owiesna i Piławy Dolnej z Zastępcą Wójta Jolantą Zarzeką na czele.

Zadaniem każdej drużyny było jak najdokładniejsze, ręczne poszatkowanie główki kapusty w określonym czasie oraz późniejsze jej zakiszenie w tradycyjnych beczkach, sądkach lub specjalnych garnkach.

Aby praca lepiej szła, śpiewano przyśpiewki i ludowe pieśni. Na wojsławickiej scenie, poza drużynami kiszącymi kapustę, zaprezentowały się też lokalne zespoły ludowe.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie

Mieszkańcy gminy Dzierżoniów na IX Śląskim Festiwalu KapustyMieszkańcy gminy Dzierżoniów na IX Śląskim Festiwalu KapustyMieszkańcy gminy Dzierżoniów na IX Śląskim Festiwalu KapustyMieszkańcy gminy Dzierżoniów na IX Śląskim Festiwalu KapustyMieszkańcy gminy Dzierżoniów na IX Śląskim Festiwalu Kapusty
powrót do poprzedniej strony