Międzynarodowy Dzień Wolontariusza w gminnych placówkach

2021-12-14

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza w gminnych placówkach

5 grudnia to święto wolontariuszy i organizacji zajmujących się wolontariatem na całym świecie. Z tej okazji w ubiegłym tygodniu gminne szkoły, przedszkola i biblioteki włączyły się w liczne akcje pomocy potrzebującym.

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Piławie Dolnej zorganizował świąteczną zbiórkę prezentów. Ofiarować można było nowe zabawki, gry, książki, artykuły spożywcze, słodycze czy środki czystości.

Święto wolontariatu uczciła również Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Tuszynie. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Hanna Horoszkiewicz przygotowała i przedstawiła prezentację dotyczącą działań, jakie do tej pory prowadzone były w szkole w ramach wolontariatu. Zaprezentowała też pomysły do realizacji w bieżącym roku szkolnym.

W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście - wolontariusze: Agnieszka Koprowska działająca w Stowarzyszeniu "Wzgórza Kiełczyńskie" oraz Daniel Laskiewicz ze Stowarzyszenia "Nowa Nadzieja" w Bielawie. Opowiedzieli oni uczniom, na czym polega praca wolontariusza i jakie niesie korzyści, zarówno dla innych, jak i dla nas samych.

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza świętowano również w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ostroszowicach. Wszystkie dzieci, od przedszkolaków po uczniów szkoły podstawowej, wzięły udział w grze "Koło Fortuny", aby wesprzeć piękną inicjatywę Szlachetnej Paczki. Gościem specjalnym spotkania była Grażyna Maciąg - wolontariuszka Szlachetnej Paczki, która opowiadała o zaletach pomagania potrzebującym.

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Mościsku realizuje z kolei program Polskiej Akcji Humanitarnej "Wiem i działam". Celem programu jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat pomocy humanitarnej na świecie (zwłaszcza w Afryce), katastrof naturalnych i wojen. Uczniowie klas 4-8 biorą udział w cyklu lekcji o mądrym pomaganiu.

Z okazji mikołajek i dnia wolontariusza w szkole zorganizowano zbiórkę pieniężną dla mieszkańców Somalii. Rodzice uczniów wszystkich klas upiekli ciasta, a cały dochód został przekazany na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej.

Uczniowie klasy I z Mościska chcą również pomóc lokalnemu schronisku i zbierają karmę, koce oraz zabawki, które później trafią do bezdomnych zwierząt.

6 grudnia był magiczny również dla dzieci z Przedszkola Gminnego "Wielka Przygoda" w Dzierżoniowie - nie tylko dlatego, że odwiedził ich wyjątkowy gość.

Magia pojawiła się, kiedy dzieci pomagały pakować przyniesione przez siebie i rodziców dary dla Szlachetnej Paczki. Wszystkie paczki zostały przekazane dalej i 11 grudnia podczas finału akcji trafiły do potrzebujących rodzin.

Zobacz galerię zdjęć z Międzynarodowego Dnia Wolontariusza w gminnych placówkach.