Strona główna

Metoda rozpalania w piecu od góry, czyli jak efektywnie spalać

motto

AKTUALNOŚCI z Gminy Dzierżoniów

2018-11-30

Metoda rozpalania w piecu od góry, czyli jak efektywnie spalać

aktualności Gmina Dzierżoniów

Rozpalanie w piecu od góry może pomóc w walce ze smogiem. Ta prosta i bezkosztowa technika palenia w piecu pozwala na spalanie węgla i drewna bez kopcenia (a nawet zupełnie bez dymu).

Nawet używając do ogrzewania tradycyjnego "kopciucha", możemy zmniejszyć ilość emitowanych spalin do powietrza. Wystarczy stosować rozpalanie opału od góry. Palenie od góry można zastosować w każdym piecu, nie tylko w nowoczesnych kotłach z podajnikiem (w takich jest konieczne do prawidłowego funkcjonowania pieca), ale też w starych "kopciuchach". Jak to się robi? Jeśli stosujecie tradycyjne palenie, w którym na dole kładzie się podpałkę, później drewno, a potem wszystko przysypuje węglem, wystarczy zrobić wszystko odwrotnie. Najpierw wsypujemy odpowiednią ilość węgla do paleniska. Później kładziemy drewno grubsze i drobniejsze, potem rozpałkę - np. papier. Wszystko zapalamy od góry.

Dzięki takiej formie spalania, wszystkie gazy i spaliny emitowane z węgla i drewna spalają się jeszcze w komorze pieca, a nie ulatują przez komin na zewnątrz. Spalanie od góry pozwala także zaoszczędzić na opale, bo spalany jest on całkowicie. Przy tradycyjnym paleniu, nawet 1/3 opału w postaci pyłu wydostaje się przez komin. Stąd właśnie czarny dym, który kopci z wielu kominów w naszym regionie.

Rozpalanie od góry jest promowane i polecane za granicą jako prawidłowa technika palenia. W Polsce stale przybywa producentów kotłów, którzy zalecają ten sposób palenia w instrukcjach obsługi swoich wyrobów pracujących na naturalnym ciągu. Palenie od góry popiera także Krajowa Izba Kominiarzy. Ministerstwo Środowiska w poradniku "Czyste ciepło w moim domu ze spalania paliw stałych" wydanym w październiku 2017 r. po raz pierwszy oficjalnie zaleciło rozpalanie od góry.

Informacje o tym jak palić efektywnie można znaleźć na stronie www.czysteogrzewanie.pl

Sposób palenia od góry został dobrze przestawiony na poniższym filmie przez kominiarza Tomasza Szołdrowskiego z Nowego Sącza.

Kominiarz radzi jak taniej palić w piecu i nie kopcić (Źródło: www.youtube.com)

Metoda rozpalania w piecu od góry, czyli jak efektywnie spalaćMetoda rozpalania w piecu od góry, czyli jak efektywnie spalaćMetoda rozpalania w piecu od góry, czyli jak efektywnie spalać
powrót do poprzedniej strony