Magiczna noc świętojańska w Owieśnie

2019-06-18

Magiczna noc świętojańska w Owieśnie

W cieniu drzew, tuż przy ruinach zamku w Owieśnie, odbył się po raz trzynasty obrzęd nocy świętojańskiej. 15 czerwca podczas Spotkań z Kulturą i Historią na Zamku w Owieśnie każdy mógł poczuć jak rycerz lub dama.

Uczestnicy mogli też nauczyć się rzucać oszczepem i strzelać z łuku, w czym pomagało z zapałem Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Triskelion. Nawet z zamkniętymi oczami można było trafić pod namiot Piernikarni z Niemczy, gdzie na poczekaniu powstawały cudownie pachnące małe wypieki. Równie smacznie było na stoisku Owiesna - Wsi Okrągłego Zamku i Stowarzyszenia "Razem dla Wsi".

Oglądając występ błazna Ruphusa Raphusa można było stworzyć rodzinny herb i poznać tajemnice ziół, szczególnie tych związanych z nocą świętojańską. Dla najmłodszych wielką radością okazała się możliwość pomalowania twarzy, radosnych skoków na dmuchanych zjeżdżalniach i udział w poszukiwaniu prawdziwego skarbu.

Rodzinne skupiska przy stanowisku kowala i prządki nie były przypadkowe. Niełatwo w dzisiejszych czasach zobaczyć prawdziwy kołowrotek w akcji!

Uciekając przed nadciągającą burzą i katem dzierżącym w dłoni lśniący topór, puszczano na wodę kolorowe wianki. Czy znaleźli się śmiałkowie, którzy w towarzystwie błyskawic wyciągali je z wody?

Nad bezpieczeństwem uczestników imprezy czuwali jak zawsze czujni strażacy z OSP Ostroszowice, nie bacząc na feralną trzynastkę. Dziękujemy wszystkim za pomoc w realizacji wydarzenia.

Organizatorami imprezy były: Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta, gmina Dzierżoniów, Stowarzyszenie "Razem dla Wsi", Rada Sołecka Owiesna oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Owiesna. Projekt uzyskał też dofinansowanie ze środków powiatu dzierżoniowskiego.

Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta