Legendy i opowieści z Gminy Dzierżoniów

2020-10-30

Legendy i opowieści z Gminy Dzierżoniów

Od połowy 2019 roku pod skrzydłami Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta trwały intensywne prace nad stworzeniem wyjątkowej publikacji łączącej mieszkańców naszej gminy. Miło nam przedstawić Państwu elektroniczną wersję "Legend i opowieści z Gminy Dzierżoniów".

Napisania książki podjęła się Janina Weretka-Piechowiak, która spędziła sporo czasu nadając odpowiednią formę fragmentom opowiadań i sięgając do niemieckojęzycznych źródeł. O nietuzinkowe ilustracje zadbała Kamila Karst - artystka ze Świdnicy.

logo PROW

Zadanie sfinansowano ze środków Unii europejskiej w ramach poddziałania 19.2 "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" objetego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla operacji realizowanych w ramach projektu grantowego Stowarzyszenia "Ślężanie - Lokalna Grupa Działania" pn.: "Legendy Gminy Dzierżoniów"

Po bliskich sercom mieszkańców terenach krąży kilkanaście opowieści związanych z wydarzeniami historycznymi, charakterystycznymi miejscami i codziennym życiem, w które wciąż wplątują się przesądy, emocje i świat niematerialny. Opowiadania te, przekazywane z pokolenia na pokolenie, są warte uwagi a ich spisanie, jak pisze Jadwiga Horanin we wstępie do legend, to nasza szansa na zachowanie w zbiorowej pamięci historii materialnej i duchowej.

Życzymy Państwu dobrej lektury i mamy nadzieję, że publikacja już niedługo będzie się mogła ukazać w formie papierowej.

Legendy

Łączny koszt zadania wyniósł 10 500 zł. Na jego realizację pozyskano 9 900 zł. Wkład własny stanowił 600 zł.