2022-06-28

Kurtyna w górę

Od 1957 roku w Ostroszowicach działał amatorski zespół teatralny. Odcisnął on na mieszkańcach swój niebagatelny ślad.

Ognisko Dolnośląskiego Towarzystwa Oświatowego założone przez Pawła Basa stało się miejscem, gdzie przez 13 lat istnienia wystawiono 13 sztuk, wśród których znalazły się m.in.: "Chata za wsią" I. Kraszewskiego, "Szczęście Frania" W. Perzyńskiego i "Moralność pani Dulskiej" G. Zapolskiej. W roli tytułowej wystąpiła tu Stefania Basowa, dobry duch wszystkich przedsięwzięć podejmowanych przez Pawła Basa.

Na trwającej do końca lipca wystawie w Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta w Mościsku można obejrzeć wybrane pamiątki, afisze, zdjęcia i dokumenty. Znalazł się tam także ślad po najnowszej interpretacji dramatu G. Zapolskiej, której podjęli się mieszkańcy Ostroszowic pod okiem reżyser Joanny Tofel.

Wystawienie "Moralności pani Dulskiej" było niezwykłym przedsięwzięciem scalającym przeszłość z teraźniejszością i pokazującym, jak wielki potencjał tkwi w mieszkańcach. Zaszczepione przez Pawła i Stefanię Basów idee odzywają sią po latach.

Seneka Młodszy mawiał, że "z życiem jak ze sztuką w teatrze: ważne, nie jak długo trwa, ale jak zagrana". Życie i działania nauczyciela, organizatora, pomysłodawcy i wychowawcy oraz jego żony pozostawiły trwały ślad, stając się nieodzownym elementem codzienności Ostroszowic.

Wystawę można zobaczyć w godzinach pracy biblioteki. Zapraszamy również do obejrzenia filmu z realizacji projektu "Teatralne przygody we Wsi Artystycznych Tradycji". Materiał przygotowany przez Dorotę Środoń ze Stowarzyszenia "Osnowa Kultury" na rzecz Rozwoju Edukacji, Kultury, Sztuki i Sportu pokazuje m.in. przygotowania mieszkańców Ostroszowic do występu w spektaklu "Moralność pani Dulskiej".

D.W.

Kurtyna w góręKurtyna w góręKurtyna w góręKurtyna w górę