Konsultacje społeczne dla mieszkańców Jodłownika i Myśliszowa

2023-02-17

Konsultacje społeczne dla mieszkańców Jodłownika i Myśliszowa

W ostatnich miesiącach Urząd Gminy Dzierżoniów rozpoczął procedurę zmiany rodzaju miejscowości z przysiółków na rodzaje określone w Ustawie o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych.

Konieczność wprowadzenia tych zmian wynika z zaleceń Głównego Geodety Kraju, które wskazują, że numeracja porządkowa nie może być prowadzona do części miejscowości, a taką właśnie częścią są przysiółki. Dlatego zaproponowano dla dotychczasowych przysiołków zmianę rodzaju miejscowości na kolonie, wsie i osady i w tym celu przeprowadzono konsultacje społeczne.

W przypadku Jodłownika i Myśliszowa, ze względu na wielkość, specyfikę i dotychczasowe tradycje, zaproponowano aby uznać te miejscowości za wsie. Zgodnie z wymogami prawa propozycję tą przekazano do opiniowania Staroście Dzierżoniowskiemu, który dla Jodłownika i Myśliszowa wydał opinię negatywną. Uzasadniono, że "w przypadku utworzenia nowych miejscowości o rodzaju "wieś" konieczne stanie się utworzenie nowych obrębów geodezyjnych", a to oznaczałoby nową numerację wszystkich działek, co wiąże się ze skomplikowanym, długotrwałym procesem oraz wymagałoby zmian w księgach wieczystych.

W związku z powyższym proponuje się, aby Jodłownik i Myśliszów określić rodzajem miejscowości "kolonia". Konieczne jest więc ponowne przeprowadzenie konsultacji społecznych wśród mieszkańców tych miejscowości. Wójt Gminy Dzierżoniów wydał w tej sprawie Zarządzenie nr 524/18/23 z dnia 16 lutego 2023r.

Formularze konsultacji dla wyżej wymienionych miejscowości można pobrać poniżej lub w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Gminy. Konsultacje przeprowadzone zostaną w terminie od 27 lutego do 20 marca 2023 r. Wypełnione i podpisane formularze konsultacyjne można składać w Biurze Obsługi Klienta, u sołtysa właściwego sołectwa lub przesłać za pomocą platformy ePUAP.

Zachęcamy do wzięcia udziału w tych konsultacjach.

Do pobrania: