Konkurs ekologiczny pn. "Dbajmy o czyste powietrze

2021-06-18

Konkurs ekologiczny pn. "Dbajmy o czyste powietrze - wymień swój stary piec" rozstrzygnięty

Gmina Dzierżoniów podejmuje szereg inicjatyw proekologicznych, których celem jest poprawa czystości powietrza, w tym ograniczenie zjawiska smogu. Głównymi projektami w tym zakresie są działania polegające na dofinansowaniu mieszkańcom wymiany starych pieców na nowoczesne i ekologiczne kotły centralnego ogrzewania.

Z dotacji udzielanych z budżetu gminy skorzystały już 64 gospodarstwa domowe, a łączna wysokość udzielonych datacji wyniosła 187 750,23 zł. Więcej informacji dotyczących tegorocznego naboru wniosków na dofinansowanie do wymiany pieców znajduje się na stronie Nabór wniosków na dofinansowanie do wymiany pieców. Informacje można także uzyskać pod numerem telefonu: 74 832 56 84.

Ponadto mieszkańcy zainteresowani wymianą starego ogrzewania mogą skorzystać z dofinansowania w ramach rządowego programu "Czyste Powietrze" skierowanego do właścicieli domków jednorodzinnych. Punkt konsultacyjny dla mieszkańców gminy prowadzony jest w ramach Stowarzyszenia Ziemia Dzierżoniowska w Sowiogórskim Centrum Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 18 w Dzierżoniowie, nr tel.: 517 566 669.

Oprócz działań inwestycyjnych bardzo ważna jest edukacja mieszkańców naszej gminy, w tym dzieci i młodzieży, w zakresie wiedzy np. o szkodliwości spalania odpadów i konieczności zmodernizowania swojej przydomowej kotłowni.

18 czerwca w Urzędzie Gminy Dzierżoniów odbyło się rozstrzygnięcie gminnego konkursu ekologicznego, który został zorganizowany dla uczniów szkół z terenu naszej gminy. Tegoroczny konkurs ekologiczny przebiegał pod nazwą "Dbajmy o czyste powietrze - wymień swój stary piec". Zadaniem uczestników było wykonanie plakatu promującego działania mające na celu wymianę starych pieców na nowoczesne i ekologiczne kotły centralnego ogrzewania.

Do konkursu zostało zgłoszonych 13 prac. Ich autorzy wykazali się ogromną kreatywnością, stosując ciekawe techniki i rozwiązania. Laureatami konkursu zostali:

• I miejsce - Franciszek Kostek ze Szkoły Podstawowej w Tuszynie,
  • II miejsce - Fabian Noga z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ostroszowicach,
  • III miejsce - Zuzanna Wieruszewska ze Szkoły Podstawowej w Tuszynie.

Laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za wykonanie przepięknych plakatów, które bardzo obrazowo przedstawiają temat konieczności wymiany starych pieców na nowoczesne piece centralnego ogrzewania.

Podczas spotkania zostały również ogłoszone wyniki zbiórki zużytych baterii prowadzonej przez uczniów szkół z terenu gminy Dzierżoniów. W ramach konkursu łącznie zebrano 988 kg zużytych baterii.

I miejsce za największą ilość zebranych baterii w przeliczeniu na jednego ucznia zdobył Zespół Szkolno-Przedszkolny w Mościsku, II miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Tuszynie, III miejsce - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ostroszowicach, a IV miejsce - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Piławie Dolnej.

Serdecznie gratulujemy!