2022-02-04

Koniec tygodnia bogaty w spotkania

Wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski spotkał się 4 lutego z Wicewojewodą Dolnośląskim Jarosławem Kresą. Wśród tematów spotkania były bieżące sprawy gminy, a także inwestycje realizowane z rządowego funduszu "Polski Ład" oraz zakres potrzeb, które znajdą się w nowym naborze.

Kolejną omawianą kwestią była rozbudowa kanalizacji na terenie naszej gminy. Wójt poinformował wicewojewodę o zaawansowaniu prac oraz o problemach związanych z finansowaniem kanalizacji na obszarach wiejskich.

Omówiono również problemy ze spełnianiem wymagań przeciwpożarowych przy budowie lub rozbudowie obiektów kubaturowych na terenach wiejskich. Przekroje sieci wodociągowej są niewystarczające, a co za tym idzie projektowane są zastępcze źródła wody w postaci zbiorników wodnych (koszt to kilkaset tysięcy złotych). Wójt od dłuższego czasu w imieniu samorządowców z naszego powiatu prowadzi rozmowy w celu zmiany przepisów w tym zakresie. Jedną z propozycji jest wykorzystanie cystern do przewozu wody.

Tematem dyskusji była też działalność sportowa i współpraca w zakresie wykorzystania gminnych obiektów sportowych.

Następnie wójt Marek Chmielewski, który jest jednocześnie przewodniczącym zarządu stowarzyszenia Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi (PSORW), spotkał się z Łukaszem Kubiakiem - burmistrzem Krobi i członkiem zarządu PSORW. W 2020 r. gmina Dzierżoniów współpracowała z gminą Krobia (woj. wielkopolskie) przy realizacji projektu "Współpraca, partnerstwo, rozwój..." dofinansowanego ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Podczas piątkowego spotkania omówione zostały bieżące działania stowarzyszenia PSORW, a także plany rozwoju turystyki wiejskiej w ramach platformy turystycznej "Najciekawsze na wsi". Omówiono również udział PSORW w zbliżających się obchodach 25-lecia odnowy wsi województwa opolskiego oraz plany współpracy gmin członkowskich w ramach projektów KSOW (Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich).

Koniec tygodnia bogaty w spotkaniaKoniec tygodnia bogaty w spotkania