2022-12-14

Konferencja w pałacu w Kiełczynie

"Historia inspiracją współpracy na polsko-czeskim pograniczu" to projekt, na który gmina Dzierżoniów pozyskała 82 260,00 zł dofinansowania. W ramach operacji wraz z partnerami z gminy Dolni Cermna zrealizowano kilka działań związanych z poznawaniem historii naszych regionów.

Działania projektowe głównie skupiały się wokół pałacu w Kiełczynie. Na terenie tego zabytkowego obiektu powstała izba regionalna, w której prezentowane są eksponaty zbierane od lat przez mieszkańców. Te cenne pamiątki, dokumenty i materiały archiwalne opisał historyk Janusz Głód.

Eksponaty z zasobów Muzeum Miejskiego w Dolni Cermna udostępnili nam również partnerzy projektu, co umożliwiło przygotowanie wystawy tematycznej dotyczącej historii czeskiego regionu.

Konferencja odbyła się 10 grudnia we wspomnianym wyżej pałacu w Kiełczynie. Uczestniczyli w niej dyrektorzy szkół, mieszkańcy i władze gminy Dzierżoniów oraz mieszkańcy Dolni Cermna. Konferencja skupiała się na poznaniu historii partnerów projektowych.

Przedstawione zostały prezentacje tematyczne. Nasi czescy partnerzy opowiedzieli o historii swojej miejscowości oraz znanych postaciach z gminy Dolni Cermna. Przedstawiciele gminy Dzierżoniów omówili tematy takie jak :

• "Historia Pałacu w Kiełczynie", którą przedstawił pan Janusz Głód
  • "Historia regionu" - uczniowie Szkoły Podstawowej w Piławie Dolnej
  • "Prezentacja dawnych sprzętów oraz eksponatów" - uczniowie Szkoły Podstawowej w Tuszynie.

Konferencję uświetniły występy Agnieszki Piotrowskiej oraz Zespołu Górali Czadeckich "Pojana".

Operacja była realizowana w ramach Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Glacensis z Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Republika Czeska - Polska.