AKTUALNOŚCI z Gminy Dzierżoniów

2018-08-29

Konferencja - uprawa konopi przemysłowych

aktualności Gmina Dzierżoniów

W okresie, kiedy wszyscy świętują zakończenie żniw, liczą ewentualne zyski z prowadzonych upraw i analizują straty związane z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, Stowarzyszenie "Ślężanie - Lokalna Grupa Działania" chce zainteresować Państwa dochodową działalnością związaną z uprawą konopi.

Zapotrzebowanie na produkty z konopi rośnie lawinowo. To bardzo przyszłościowy biznes i to pod każdym względem:

  • stosunkowo krótki okres wegetacji,
  • roślina jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne,
  • pewny odbiór surowca,
  • uprawa niewymagająca oprysków,
  • dopłaty unijne.
Chcemy "odczarować" mity narosłe wokół tej rośliny. Nie uprawia się jej na potrzeby produkcji używek, ale z rośliny wykorzystuje się każde źdźbło.

To jednak nie jedyne jej zastosowanie. To jedyna roślina, która tak wiele z siebie daje - z konopi można uzyskać papier, robi się z nich komponenty do samochodów itd. Kiedyś konopie były w naszym kraju powszechne, rosły wszędzie.

W czasie swego krótkiego okresu wegetacji redukują od 2,5 do 4 razy więcej dwutlenku węgla niż 60-letni las. Oczyszczają gleby z metali ciężkich i toksyn. Dawniej służyły do wyrobu lin, sznurów czy oleju. Dziś wykorzystuje się je w budownictwie, przy produkcji samochodów, uzyskuje się z nich olejek CBD oraz nasiona.

Upomniały się o nie przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny, sprawdzają się zarówno w terapii Parkinsona, jak i Alzheimera, w leczeniu astmy, cukrzycy, reumatyzmu, epilepsji, białaczki, depresji czy stwardnienia rozsianego.

Nasiona są niebywale wartościowe. Mają duże ilości łatwo przyswajalnego białka, proteiny, nienasycone kwasy tłuszczowe, masę witamin i minerałów. Konopne białko ma ok. 20 aminokwasów, w tym 9 niezbędnych do funkcjonowania ludzkiego organizmu. Uzyskiwany z nasion olej działa przeciwzapalnie, ułatwia trawienie, zwalcza choroby serca.

Rynek zbytu w Polsce jest ciągle niewielki. Rolnicy sprzedają rośliny, otrzymują za uprawę konopi również unijne dopłaty, ok. 600 zł od hektara. Konopie są na pewno opłacalnym biznesem dla wszystkich - dla rolników i firm, które kontraktują i przetwarzają rośliny. Obserwując trendy i patrząc na to, co się dzieje na świecie widać, że zapotrzebowanie na produkty z konopi rośnie lawinowo. To bardzo przyszłościowy biznes, o którym na konferencji opowiadać będą praktycy.

Zapraszamy do udziału w naszej konferencji, szczegóły na załączonym zaproszeniu.

Stowarzyszenie "Ślężanie - Lokalna Grupa Działania"

powrót do poprzedniej strony