2020-01-27

Koncert Kolęd w Mościsku

Rozśpiewana i uśmiechnięta była niedziela 26 stycznia w Mościsku. Wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski oraz dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta Justyna Kaczorowska przywitali zgromadzonych gości na tegorocznym Koncercie Kolęd.

Najpiękniejsze kolędy i pastorałki mają moc zjednywania serc, budując poczucie wspólnoty. Można było to odczuć już w pierwszych minutach koncertu. Na scenie pojawiły się zespoły działające przy bibliotece: New Folk, Uciecho-Wianki, Katarzynki, Pojana, Cord, Con-Moto i Macieje. Każdy z nich w niepowtarzalny sposób przedstawił swój świąteczny repertuar, budując unikatowy klimat.

Wspaniałe popisy muzyczne dopełnił występ Zespołu Folklorystycznego Szwarne Dziołchy, który przybył na specjalne zaproszenie z Górażdży (gmina Gogolin). Artyści, oprócz kolęd, brawurowo wykonali znane śląskie utwory ludowe.

Zespół istnieje już od ponad 30 lat, zdobywając liczne nagrody na przeglądach i konkursach. Dziękując za ich zaangażowanie, Grupa Twórcza działająca przy Bibliotece w Ostroszowicach przygotowała dla naszych gości pachnące niespodzianki. Ręcznie wykonane mydełka przekazano wraz z dyplomem i wyrazami uznania, podkreślając, że Koncert Kolęd był nie tylko popisem umiejętności wokalnych, ale także pokazem pięknych strojów.

Tradycja kolęd sięga XIII wieku. Już wtedy grupy kolędników odwiedzały okoliczne gospodarstwa, śpiewając religijne pieśni i składając życzenia gospodarzom, a jednocześnie prosząc o datki i jedzenie. O nasz niedzielny poczęstunek zadbało Koło Gospodyń Domowych z Mościska, przygotowując przepyszne niespodzianki.

Serdecznie dziękujemy wszystkim przedstawicielom gminy Dzierżoniów za życzliwość i pomoc w organizacji tegorocznego spotkania.

Do zobaczenia za rok!

Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta