Strona główna

Koncert chóru Most the Music w Kiełczynie

motto

AKTUALNOŚCI z Gminy Dzierżoniów

2024-05-29

Koncert chóru Most the Music w Kiełczynie

aktualności Gmina Dzierżoniów

W piątek 24 maja w pałacu w Kiełczynie odbył się Koncert Rodzinny Chóru ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tuszynie, podsumowujący II etap projektu Most the Music realizowanego na terenie gminy Dzierżoniów przez Fundacje Most the Most i Bibliotekę Publiczną Gminy Dzierżoniów.

Dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tuszynie tworzą jeden z ośmiu chórów Most the Music zlokalizowanych w różnych miejscach Polski. Jest to grupa amatorów śpiewu, których połączyła chęć samorozwoju, włączenia się w lokalne działania i spędzania czasu w interesujący sposób.

Chór z Tuszyna trenuje razem od września 2022 roku. Młodzi wokaliści uczą się śpiewu pod okiem Pauliny Pycki i Anny Czuwary.

W repertuarze koncertu znalazły się aranżacje, które dla chórów Most the Music przygotowuje uznany dyrygent i kompozytor Adam Sztaba.

W wydarzeniu udział wzięli: Marcin Pięt Wójt Gminy Dzierżoniów, Elżbieta Kędzierska-Dydo Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tuszynie, Justyna Kaczorowska Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Wł. Reymonta, Jolanta Zarzeka była Zastępca Wójta Gminy Dzierżoniów, Elwira Chamczyńska Wizytator Kuratorium Dolnośląskiego, Dorota Mól prowadząca Szkołę Fortepianu "d-moll", radni Rady Gminy Dzierżoniów, sołtysi, rodzice chórzystów oraz licznie zgromadzona publiczność.

Fundacja Most the Most współpracuje z lokalną społecznością i przedstawicielami gminy Dzierżoniów już od 2021 roku. Wtedy została podpisana umowa na rewaloryzację zabytkowego Pałacu w Kiełczynie. Obiekt ten zwyciężył w konkursie Nasz Zabytek, dzięki oddolnemu zaangażowaniu mieszkańców i otwartości na współpracę władz gminnych. Program Most the Music jest konsekwencją tej wyjątkowej inicjatywy lokalnej społeczności.

Finał II edycji Programu Most the Music

Już 23 czerwca dzieci i młodzież z chórów Most the Music z całej Polski wyjadą na wspólny tygodniowy wakacyjny obóz muzyczny. To będzie ostatni etap przygotowań do Koncertu Finałowego. Odbędzie się on 29 czerwca w warszawskiej Filharmonii Narodowej. Na scenie będzie można zobaczyć 200-osobowy chór dziecięco-młodzieżowy z towarzyszeniem Orkiestry Adama Sztaby, a także solistów: Natalię Kukulską i Huberta Zapióra. Koncert poprowadzi Anna Dereszowska.

Program Most the Music - najważniejsze informacje

Most the Music to program edukacji muzycznej, skierowany do dzieci i młodzieży szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Program zakłada ich aktywizację poprzez udział w bezpłatnych zajęciach muzycznych. Uczestnicy pracują z profesjonalnymi trenerami śpiewu oraz mają dostęp do niezbędnych instrumentów. Dyrektorem Artystycznym programu jest uznany polski dyrygent i kompozytor Adam Sztaba. Przygotowuje on dla chórów Most the Music aranżacje muzyczne i dba o to, żeby dzieci i młodzież opanowały repertuar. Od bieżącej edycji programu Adamowi Sztabie towarzyszy Patryk Sikora, zdolny kompozytor i aranżer. Jego zadaniem jest wsparcie Dyrektora Artystycznego. Pod batutą Maestro Adama Sztaby odbędzie się również wielki koncert finałowy, który jest zwieńczeniem pracy chórów Most the Music. Na wielkiej scenie wystąpią chóry dziecięce i młodzieżowe z ośmiu gmin i powiatów, które wygrały w konkursie Nasz Zabytek.

O Fundacji Most the Most

Misją Fundacji Most the Most jest budowanie kapitału społecznego poprzez wspieranie kultury, twórców i międzypokoleniowej współpracy. Fundacja inicjuje zaangażowanie lokalnych społeczności wokół odnowy zabytków i nadawania im nowych funkcji społecznych. Wspiera projekty, które są odpowiedzią na lokalne potrzeby, w których tworzenie i realizację włączona jest społeczność lokalna.

Bardzo serdecznie dziękujemy Fundacji Most the Most oraz wszystkim instytucjom i osobom zaangażowanym w realizację projektu Most the Music na terenie naszej gminy.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

powrót do poprzedniej strony