2022-10-25

Kolejny polsko-czeski projekt na terenie gminy Dzierżoniów

Od poniedziałku 17 października gościliśmy w gminie Dzierżoniów grupę uczniów z Dolni Cermna, naszej partnerskiej czeskiej gminy. Nasi goście spędzili u nas pięć dni w ramach projektu "Turystycznym szlakiem polsko-czeskiego pogranicza".

W projekcie brali udział również uczniowie z gminnych szkół podstawowych.

Podczas pobytu uczestnicy projektu odwiedzili m.in. gnejsy we Włókach, Sanktuarium w Kiełczynie, Zagrodę Edukacyjną "Ostoja nad Młynówką" gdzie opiekowali się zwierzętami oraz wykonywali prace w gospodarstwie, Bibliotekę Publiczną Gminy Dzierżoniów gdzie zaprezentowali swoje manualne zdolności wykonując zakładki do książek, gospodarstwo agroturystyczne w Jędrzejowicach, Zagrodę Edukacyjną Marianówek, przeszli ścieżką przyrodniczo-edukacyjną Wzgórza Kiełczyńskie. Zmierzyli się również z grą terenową na zamku w Owieśnie oraz poznali podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy, dzięki strażakom z Ostroszowic.

Głównym celem projektu jest zwiększenie intensywności współpracy, integracji transgranicznej oraz poznanie obszaru i atrakcji turystycznych pogranicza polsko-czeskiego poprzez współorganizację i współuczestnictwo w szeregu działań odbywających się zarówno po stronie czeskiej jak i polskiej. W ramach rewizyty pod koniec listopada mieszkańcy naszej gminy zwiedzą atrakcje turystyczne Dolni Cermna i okolic.

Projekt współfinansowany jest ze środków EFRR oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.