Kolejny etap prac w zabytkowym pałacu w Kiełczynie

2022-02-24

Kolejny etap prac w zabytkowym pałacu w Kiełczynie

Pałac w Kiełczynie to obiekt o dużym potencjale w zakresie dziedzictwa kulturowego. Odgrywa też niebagatelne znaczenie w historii gminy Dzierżoniów. 23 lutego wójt Marek Chmielewski podpisał umowę z wykonawcą kolejnego etapu zadania pn. "Rewitalizacja zabytkowego pałacu wraz z zagospodarowaniem terenu we wsi Kiełczyn".

W ramach inwestycji w obiekcie zostanie przeprowadzona kompleksowa rewitalizacja pierwszego i drugiego piętra, klatki schodowej oraz elewacji. Częściowo zostanie też wymieniona stolarka okienna. Planowany jest również montaż windy w celu ułatwienia poruszania się osobom niepełnosprawnym.

Inwestycja współfinansowana jest ze środków Fundacji Most The Most. Milion zł od Fundacji to efekt podpisanej pod koniec ubiegłego roku umowy na dofinansowanie rewaloryzacji pałacu - zwycięzcy pilotażu konkursu "Nasz Zabytek" w województwie dolnośląskim. Pozostałe koszty - 240 tys. zł - zostaną pokryte z budżetu gminy Dzierżoniów.

Dzięki tej i kolejnym planowanym inwestycjom w przyszłości w pałacu powstaną: sala integracji społecznej, gdzie będą odbywać się spotkania, warsztaty i zajęcia tematyczne, punkt informacji turystycznej połączony ze sklepikiem z rękodziełem, przestrzeń do działalności lokalnych stowarzyszeń, punkt biblioteczny z czytelnią, a także izba regionalna, w której prezentowana będzie bogata kolekcja eksponatów z obszaru gminy i regionu.

Więcej informacji o pracach, jakie wykonano w pałacu w minionych latach, można znaleźć w artykule z lipca ubiegłego roku.