AKTUALNOŚCI z Gminy Dzierżoniów

2022-07-05

Jubileusz Zespołu Ludowego Macieje

aktualności Gmina Dzierżoniów

"Bycie Rodziną Ludową oznacza, że jesteście częścią czegoś pięknego, że kochacie i jesteście kochani. Serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzone chwile i możliwość tak owocnej współpracy". Tymi słowami Zespół Ludowy Macieje dziękował 2 lipca w Ostroszowicach wszystkim zgromadzonym gościom.

Okazją do wspólnego świętowania była 60 rocznica działalności zespołu, który swoje korzenie zapuścił u stóp góry Czeszki, czerpiąc z niej siłę i piękno. Pierwsze zapiski dotyczące powstania zespołu pochodzą z 1962 r., a ich potwierdzeniem był dokument wydany przez ówczesne Dolnośląskie Towarzystwo Kulturalno-Oświatowe we Wrocławiu. Zespół Macieje powstał na bazie chóru, który towarzyszył Amatorskiemu Zespołowi Teatralnemu w Ostroszowicach. Założycielem chóru był animator kultury Paweł Bas.

Sobotnie popołudnie wypełniły życzenia, uściski i toasty składane m.in. przez zastępcę wójta gminy Dzierżoniów Jolantę Zarzekę, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta Justynę Kaczorowską, dyrektora GOKSiR w Srebrnej Górze Daniela Jabłońskiego i licznych przedstawicieli zaprzyjaźnionych zespołów i stowarzyszeń. O pyszny poczęstunek zadbało Koło Gospodyń Wiejskich z Ostroszowic, a wydarzenie rejestrował niezawodny Jerzy Kulka z portalu Dolnośląskie - Folkowo i Ludowo.

Jubileusz połączony został z tradycyjnym Maciejowym Śpiewaniem, podczas którego zaprezentowały się zaproszone zespoły: Borowianki z Przedborowej, Florianki z Olbrachcic, Jarzębina z Kobierzyc, Uciecho-Wianki z Uciechowa, Złotokłose z Kondratowic i Woliborzanki z Woliborza.

Spotkanie zostało dofinansowane przez Sołectwo Ostroszowice - Sołtysa Krzysztofa Krupiarza i Radę Sołecką, a także przez Bibliotekę Publiczną Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta oraz jubilatów. Zespół Ludowy Macieje ze śpiewem wkroczył w kolejny rok swojego muzycznego życia i mamy nadzieję, że następne lata będą równie szczelnie wypełnione muzyką, a miłość do niej członkowie zespołu zdołają przekazać kolejnemu pokoleniu.

D.W.
fot.: Justyna Bartkowiak-Kujawa

Jubileusz Zespołu Ludowego MaciejeJubileusz Zespołu Ludowego MaciejeJubileusz Zespołu Ludowego MaciejeJubileusz Zespołu Ludowego MaciejeJubileusz Zespołu Ludowego MaciejeJubileusz Zespołu Ludowego MaciejeJubileusz Zespołu Ludowego MaciejeJubileusz Zespołu Ludowego MaciejeJubileusz Zespołu Ludowego MaciejeJubileusz Zespołu Ludowego MaciejeJubileusz Zespołu Ludowego Macieje
powrót do poprzedniej strony