Jednogłośne absolutorium dla Wójta Gminy Dzierżoniów

2020-05-28

Jednogłośne absolutorium dla Wójta Gminy Dzierżoniów

Raport o stanie gminy i ocena realizacji budżetu za ubiegły rok były najważniejszym tematem majowej sesji Rady Gminy Dzierżoniów. Posiedzenie odbyło się w czwartek 28 maja.

Raport o stanie gminy za rok 2019 powstał na podstawie danych przekazanych przez kierowników i dyrektorów jednostek organizacyjnych oraz kierowników referatów Urzędu Gminy. Obszary, jakie zostały objęte analizą, to m.in. oświata, polityka społeczna i mieszkaniowa, kultura, bezpieczeństwo, ochrona środowiska i finanse. Dokument przedstawił Radzie Wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski.

Następnie Rada wysłuchała sprawozdania wójta z wykonania budżetu oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok. Przedstawiona została również opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu Zespołu w Wałbrzychu o przedłożonym sprawozdaniu, a także opinie Komisji Rewizyjnej i pozostałych komisji Rady Gminy w sprawie wniosku o udzielenie absolutorium. Wszystkie były pozytywne.

W głosowaniach radni jednogłośnie przyjęli uchwały: w sprawie udzielenia wójtowi wotum zaufania, zatwierdzenia sprawozdania finansowego i sprawozdania z wykonania budżetu oraz udzielenia Wójtowi Gminy Dzierżoniów absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2019 rok.

Podczas sesji Rada przyjęła też kilka innych uchwał, m.in. w sprawie przyznania dotacji Parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem Św. Jadwigi Śląskiej w Przedborowej na wykonanie prac konserwatorskich ambony w kościele filialnym pw. Św. Trójcy w Owieśnie, rozpatrzenia skargi na działalność Kierownika Zakładu Gospodarki Komunalnej i posadowienia pomnika upamiętniającego pierwszych osadników przybyłych do Włók po zakończeniu II wojny światowej.

Rada w specjalnym oświadczeniu uczciła też trzydziestą rocznicę pierwszych po II wojnie światowej w pełni wolnych wyborów samorządowych. Radni podkreślili, że wyzwolony wówczas olbrzymi potencjał tkwiący w społecznościach lokalnych i praca samorządowców ukształtowały dzisiejszy obraz naszego kraju. Z okazji przypadającego 27 maja Dnia Samorządu Terytorialnego, Rada złożyła również życzenia wszystkim osobom przyczyniającym się do rozwoju samorządności.

Jednogłośne absolutorium dla Wójta Gminy DzierżoniówJednogłośne absolutorium dla Wójta Gminy Dzierżoniów