2021-09-09

Herbatka z historią

Serdecznie zapraszamy do Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta na cykl spotkań "Herbatka z historią". W miejscu, gdzie przyszło nam żyć, splatają się losy wielu kultur i narodowych tożsamości. O wielu nitkach historii wiemy z rodzinnych przekazów. Innych jesteśmy zupełnie nieświadomi.

Trzy jesienne spotkania pozwolą bliżej przyjrzeć się temu kłębkowi. Znajdziemy w nim opowieści Zdzisława Maciejewskiego, wytrwałego tropiciela wspomnień dokumentujących dzieje polskich rodzin zesłanych na Syberię oraz poruszających kwestie losów Polaków z Kresów Wschodnich, rzuconych przez wir historii w nasze okolice.

Głębiej odnajdziemy beletryzowane wspomnienia rodzinne z Wyrki na Wołyniu, które w swojej debiutanckiej powieści zawarła Małgorzata Witko. Książka powstała dzięki wspomnieniom blisko dwudziestu osób, które znalazły w sobie siłę na przekazanie często bardzo trudnych słów.

Wewnątrz naszego kłębka znajduje się książka "Poniemieckie" Karoliny Kuszyk. Co zastali osadnicy i przesiedleńcy, którzy pojawili się na naszych terenach? Losy poniemieckich domów i podwórek splotły się losami ich polskich spadkobierców. Czy można odnaleźć i zrozumieć uczucia drugiego człowieka tylko na podstawie porzuconych ubrań, obrazów i filiżanek? Może warto usiąść, porozmawiać i pijąc ciepłą herbatę z rozwiniętej nici uszyć wspólny fragment historii.

D.W.

Herbatka z historią