AKTUALNOŚCI z Gminy Dzierżoniów

2024-01-23

Gminny Koncert Kolęd

aktualności Gmina Dzierżoniów

Obrzędy okołoświąteczne i zwyczaj kolędowania mają swoje korzenie w kulturze Słowian. Pod koniec XVII w. utrwaliło się nazywanie kolędami pieśni bożonarodzeniowych, lecz różnorodne formy kolędowania obecne w poszczególnych regionach Polski powoli zanikają. Na szczęście nie traci na popularności tradycja spotykania się i wspólnego śpiewania kolęd.

Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta w Mościsku kolejny raz gościła muzyków i śpiewaków z naszego regionu na Gminnym Koncercie Kolęd. Pełniąca funkcję Wójta Gminy Dzierżoniów Jolanta Zarzeka podziękowała wszystkim za przybycie, podkreślając rolę tradycji, która spaja mieszkańców.

Na scenie pojawili się zarówno najmłodsi mieszkańcy gminy Dzierżoniów, reprezentowani przez grupę z Przedszkola Gminnego Wielka Przygoda w Dzierżoniowie, jak i seniorzy, którzy muzykowanie i członków zespołu traktują jak najbliższą rodzinę. Nie zabrakło także młodzieży a występy Mateusza Góralskiego, Filipa Radziewicza i Katarzyny Kowalczyk zostały nagrodzone gromkimi brawami.

Zgromadzeni goście mogli wysłuchać nowych aranżacji znanych i mniej znanych kolęd i pastorałek zespołów: Katarzynki, Uciecho-Wianki, Pojana, Macieje, Con Moto oraz Cord. Występ Zespołu Górali Czadeckich Pojana poprzedził dokument filmowy i wypowiedź dyrektorki Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów Justyny Kaczorowskiej, dotycząca ubiegłorocznych obchodów 65-lecia powstania jednego z najstarszych zespołów folklorystycznych w Polsce. 21 stycznia mogliśmy także cieszyć się występem Chóru Canzona z gminy Łagiewniki, który przyjął nasze zaproszenie do wspólnego kolędowania. Piękne głosy pod batutą dyrygentki Pauliny Pycki zachwyciły słuchaczy.

Przy pysznym posiłku, przygotowanym przez Stowarzyszenie "Przystań Mościsko" oraz sołtyskę Danutę Martowłos, zbyt szybko upłynął czas wspólnej kolędy. Dziękujemy wszystkim za pomoc przy organizacji tegorocznego spotkania i mamy nadzieję, że za rok spotkamy się ponownie, aby usłyszeć - By się Wam kociło, rodziło, dyszlem do stawu obróciło!

Biblioteka Publiczna w Mościsku

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

powrót do poprzedniej strony