2021-05-25

Gminne organizacje pozyskały środki na wydanie wyjątkowych publikacji

Reprezentanci gminnych stowarzyszeń podpisali 21 maja w Sobótce umowy na realizację zadań w ramach przedsięwzięcia pn. "Opracowanie publikacji i materiałów informacyjno-promocyjnych dotyczących zasobów obszaru".

W procesie naboru i oceny wniosków wybrano 2 projekty z gminy Dzierżoniów. Stowarzyszenie "Razem dla Wsi" z Owiesna pozyskało 10 000 zł na zadanie pn. "Zaplanuj swoją wyprawę - wydanie planera promocyjno-informacyjnego", a stowarzyszenie "Wzgórza Kiełczyńskie" otrzymało 9850 zł na projekt "Legendy Gminy Dzierżoniów - wydanie książki z audiobookiem".

W ramach zadania realizowanego przez stowarzyszenie "Razem dla Wsi" wydany zostanie planer - czyli notes, który umożliwia skuteczną organizację czasu. Łączy on w sobie cechy kalendarza oraz notatnika.

Planer stworzony przez stowarzyszenie z Owiesna będzie zawierał również opisy wydarzeń cyklicznych z gmin członkowskich LGD Ślężanie. Znajdą się w nim także ciekawostki o naszym regionie.

Z kolei projekt stowarzyszenia "Wzgórza Kiełczyńskie" to zwieńczenie prac nad stworzeniem wyjątkowej publikacji łączącej mieszkańców naszej gminy. Działania w tym zakresie prowadzone były od połowy 2019 roku pod skrzydłami Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta.

W 2020 r. zaprezentowana została elektroniczna wersja "Legend i opowieści z Gminy Dzierżoniów". Napisania książki podjęła się Janina Weretka-Piechowiak, która spędziła sporo czasu nadając odpowiednią formę fragmentom opowiadań i sięgając do niemieckojęzycznych źródeł. O nietuzinkowe ilustracje zadbała Kamila Karst - artystka ze Świdnicy. Teraz legendy zostaną wydane w wersji papierowej i już wkrótce trafią w ręce czytelników.

To kolejny ważny sukces naszych stowarzyszeń. Gratulujemy!

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".