Gala konkursu "Piękna Wieś Dolnośląska" w Uciechowie

2018-10-08

Gala konkursu "Piękna Wieś Dolnośląska" w Uciechowie

Mieszkańcy Uciechowa z sołtys Elżbietą Filipek na czele odebrali w sobotę tytuł "Najpiękniejszej Wsi Dolnośląskiej". Uroczysta gala podsumowująca konkurs odbyła się w Centrum Kulturalno-Sportowym w Uciechowie.

Obchody rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. św. Bartłomieja. Następnie delegacje gmin z terenu województwa dolnośląskiego wzięły udział w spacerze po miejscowości. Goście odwiedzili m.in. Salę Kominkową i Park pod uciechowską lipą oraz poznali projekty i inwestycje realizowane przez mieszkańców Uciechowa.

Kolejnym punktem podsumowania była uroczysta gala, którą poprowadził prezes Stowarzyszenia "Uciechów - Moja Wieś" Tomasz Włodek. Przybyłych gości powitała Wicemarszałek Woj. Dolnośląskiego Ewa Mańkowska. Z kolei nagrody wręczali laureatom radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Zbigniew Szczygieł oraz dyrektor Wydziału Obszarów Wiejskich UMWD Paweł Czyszczoń.

Konkurs, podobnie jak w ubiegłych latach, zorganizowany został w czterech kategoriach: "Najpiękniejsza wieś", "Najpiękniejsza zagroda", "Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi" oraz "Najlepszy start w Odnowie Wsi". Do tegorocznej edycji zgłoszono ogółem 20 wsi z 13 gmin.

Laureatami zostali:

• kategoria "Najpiękniejsza Wieś":
    • Uciechów, gm. Dzierżoniów - I miejsce
    • Uraz, gm. Oborniki Śląskie - II miejsce
    • Uskorz Wielki, gm. Wołów - III miejsce
    • Domaszków, gm. Międzylesie - wyróżnienie
    • Kotliska, gm. Lwówek Śląski - wyróżnienie
    • Kamienica, gm. Stronie Śląskie - nagroda specjalna
  • kategoria "Najpiękniejsza zagroda"
    • Katarzyna Czuba-Kowal i Jarosław Czuba, Kamieniec, gm. Kłodzko - I miejsce
    • Anna i Marek Zdanowicz, Stara Białka, gm. Lubawka - II miejsce
    • Bożena Długosz-Kluza i Jan Kluza, Goszów, gm. Stronie Śląskie - III miejsce
  • kategoria "Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi"
    • "Nasze wspólne miejsce odpoczynku Opawska Przystań" - Opawa, gm. Lubawka - I miejsce
    • "Taniec to pasja, miłość i sposób na życie - Akademia Ruchu Goworów" - Goworów, gm. Międzylesie - II miejsce
    • "Strefa gier w kasztanowej wsi" - Kłobuczyn, gm. Gaworzyce - III miejsce
    • "Odnowa kapliczki w Strachocinie" - Strachocin, gm. Stronie Śląskie - wyróżnienie
    • "Zapał, determinacja i dążenie do celu - Ochotnicza Straż Pożarna w Roztokach" - Roztoki, gm. Międzylesie - wyróżnienie
  • kategoria "Najlepszy start w Odnowie Wsi"
    • "Dzień Rodziny" - Krzyżowa, gm. Gromadka - I miejsce
    • "Bierkowice - integracja reaktywacja" - Bierkowice, gm. Kłodzko - II miejsce

Celem konkursu jest wyłonienie oraz wypromowanie najlepszych, najbardziej kreatywnych przykładów aktywności mieszkańców z terenów wiejskich. Doceniane są przede wszystkim inicjatywy społeczności lokalnej, działalność organizacji pozarządowych czy umiejętne wykorzystanie różnego rodzaju instrumentów wsparcia.

Tego sukcesu nie udałoby się osiągnąć bez 10 lat ciężkiej pracy mieszkańców Uciechowa i działających na jego terenie organizacji. Zwycięstwo w konkursie "Piękna Wieś Dolnośląska" jest więc zasłużoną nagrodą oraz docenieniem wielkiego zaangażowania społeczności lokalnej tej miejscowości.

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.