2023-02-20

Edukacja do starości

Rozpoczęła się II Edycja Programu "Edukacja do starości. Nawzajem sobie potrzebni". Niniejszy program działa w ramach Koalicji na Rzecz Zdrowego Starzenia Się, gdzie jednym z koalicjantów jest gmina Dzierżoniów.

Do II edycji programu zadeklarowało się aż 38 placówek oświatowych z powiatów dzierżoniowskiego i świdnickiego, z czego 5 z obszaru naszej gminy:

• Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Tuszynie,
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Mościsku,
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ostroszowicach,
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Piławie Dolnej,
  • Przedszkole Gminne "Wielka Przygoda" w Dzierżoniowie.

Celem Programu jest uświadomienie dzieciom i młodzieży, że starość to naturalna faza w życiu każdego człowieka, że kontakt z osobami starszymi wnosi wiele korzyści dla młodych pokoleń. Program realizowany jest poprzez cykl spotkań dzieci i młodzieży z seniorami na terenie placówki oświatowej lub poza nią. Podczas zajęć seniorzy - edukatorzy dzielą się z uczniami swoimi różnymi pasjami, talentami i wiedzą. Dzięki tym spotkaniom można przekonać się, jak wiele umiejętności i zasobów kryje się w osobach starszych, co znacząco wspiera ich autorytet wśród młodych pokoleń. Zajęcia te stanowią płaszczyznę porozumienia i współpracy, przyczyniając się do tworzenia i rozwoju tak ważnej więzi międzypokoleniowej. (źródło: www.rkzs.org)

Koordynatorem programu na terenie naszej gminy jest pan Mirosław Grabowski z Dziennego Domu Senior + Gminy Dzierżoniów.

Obecnie od szkół i przedszkoli, przyjmowane są harmonogramy działań poszczególnych placówek. II edycja programu zakończy się w czerwcu bieżącego roku.

Bezterminowo przyjmowane są także zgłoszenia seniorów edukatorów, do prowadzenia zajęć z dziećmi i młodzieżą szkolną. Tel.: 510 755 833, e-mail: senior@ug.dzierzoniow.pl

Mirosław Grabowski
Fot. Biblioteka Ostroszowice

Edukacja do starościEdukacja do starościEdukacja do starości