Dotacje na nowoczesne kotły i pompy ciepła dla mieszkańców

2018-11-20

Dotacje na nowoczesne kotły i pompy ciepła dla mieszkańców

Gmina Dzierżoniów planuje w najbliższym czasie przystąpienie do konkursu o środki na dotacje dla mieszkańców chcących wymienić nieekologiczne kotły i piece w swoich budynkach jednorodzinnych. Chodzi przede wszystkim o zamianę na bardzo wygodne i tanie w eksploatacji pompy ciepła, a także instalacje gazowe.

W tym celu nasza gmina nawiązała współpracę z grupą innych gmin dolnośląskich oraz wyspecjalizowaną organizacją inżyniersko-projektową Centrum Technologii Energetycznych. W ramach tegorocznego konkursu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego zamierzamy pozyskać środki na dofinansowanie zakupu i montażu nowoczesnych instalacji grzewczych. Dofinansowanie dla mieszkańców może sięgnąć 85%, a realna dotacja - od 15 do 40 tys. zł.

Aktualnie staramy się ocenić skalę zainteresowania mieszkańców gminy taką inicjatywą. W tym celu od zainteresowanych osób zbierane będą ankiety oraz wstępne deklaracje. Działanie to stanowi element rozpoznania potrzeb, które jest niezbędnym etapem przygotowawczym dla opracowania dokumentacji projektowej do uzyskania dotacji. W związku z tym planujemy zorganizowanie spotkania informacyjnego, podczas którego wraz z zaproszonymi ekspertami wyjaśnimy zasady działania programu oraz możliwości udziału mieszkańców.

Mieszkańcy mogą już złożyć wstępną deklarację oraz ankietę udziału w projekcie. Można je wypełnić internetowo na stronie http://www.cieplo.cte.fea.pl. Sposób wypełnienia zostanie szczegółowo omówiony na spotkaniu. Złożenie deklaracji nie jest jednoznaczne z uzyskaniem dofinansowania, jednak osoby, które w sposób rzetelny wypełnią dokument, zwiększają szansę na przyznanie dotacji mieszkańcom gminy.

Termin i miejsce spotkania informacyjnego:
22 listopada (czwartek), początek spotkania: 17.00, czas trwania: ok. 2 godzin
Miejsce: Urząd Gminy Dzierżoniów, ul. Piastowska 1, I piętro, sala nr 217

Tematyka spotkania:

• pompa ciepła, instalacja gazowa, kocioł na pelet czy może fotowoltaika do celów grzewczych? Czym się kierować dokonując wyboru? Uwarunkowania techniczne i energetyczne instalacji grzewczych w budynkach jednorodzinnych - korzyści, szanse, zagrożenia, wymogi
  • w jaki sposób mieszkańcy będą mogli uzyskać dotację? Uwarunkowania finansowe udziału w planowanym projekcie grantowym, prawa i obowiązki grantobiorców w okresie realizacji projektu oraz jego trwałości
  • instruktaż wypełnienia ankiet i deklaracji służących diagnozie zapotrzebowania na instalacje fotowoltaiczne w gminie
  • pytania i odpowiedzi