Delegacja gminy Dzierżoniów na dożynkach wojewódzkich

2019-09-10

Delegacja gminy Dzierżoniów na dożynkach wojewódzkich

Dożynki wojewódzko-diecezjalne z udziałem parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli duchowieństwa, rolników z całego Dolnego Śląska, a także gości zagranicznych odbyły się w niedzielę 8 września w Niemczy. W uroczystości wzięła również udział spora grupa mieszkańców naszej gminy.

Starostami dożynek byli dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta w Mościsku Justyna Kaczorowska oraz Dominik Piątkowski, rolnik z Piławy Dolnej.

Powiat dzierżoniowski reprezentowało sołectwo Ostroszowice, które zwyciężyło w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy powiatu. Z kolei sołectwo Uciechów wraz ze swoim wieńcem reprezentowało Dekanat Dzierżoniów. Mieszkańcom towarzyszyli Wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski oraz jego zastępca Jolanta Zarzeka.

Ulicami Niemczy przeszedł barwny korowód, w skład którego wchodziły delegacje z wieńcami dożynkowymi, a zakończenie części oficjalnej imprezy uświetnił występ zespołu pieśni i tańca "Śląsk". Przez cały dzień można było także oglądać maszyny rolnicze, zwierzęta hodowlane oraz pokazy rzemiosła i rękodzieła ludowego.

Jak co roku jednym z najważniejszych momentów święta była prezentacja dożynkowych wieńców i chlebów upieczonych z tegorocznej mąki. W Niemczy zaprezentowano w sumie 20 wieńców, a za najpiękniejszy uznany został ten pochodzący ze wsi Szklarki w powiecie polkowickim. Zwycięski wieniec będzie reprezentował Dolny Śląsk na dożynkach prezydenckich w Spale w najbliższą niedzielę.