Barokowy łuk z Piławy Dolnej w lapidarium przy dzierżoniowskim Muzeum

2022-04-29

Barokowy łuk z Piławy Dolnej w lapidarium przy dzierżoniowskim Muzeum

Po wielu miesiącach prac otwarto park - lapidarium przy Muzeum Miejskim w Dzierżoniowie. Przy tej okazji odsłonięto również zrewaloryzowane barokowe portale.

Pochodzący pierwotnie z pałacu w Piławie Dolnej barokowy łuk znalazł w końcu swój nowy dom. Stało się nim świeżo otwarte lapidarium przy dzierżoniowskim muzeum. Po wielu staraniach pracownikom instytucji udało się zebrać wszystkie części pochodzącego z początku XVIII w. portalu i dokonać jego gruntownej rewaloryzacji.

Uroczystego otwarcia dokonał dyrektor muzeum Henryk Smolny. Wśród zaproszonych gości byli obecni przedstawiciele lokalnych władz. W uroczystości wzięli udział m.in. starosta dzierżoniowski Grzegorz Kosowski, burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski wraz z wiceburmistrz Dorotą Pieszczuch, wójt gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski, były burmistrz Dzierżoniowa Marek Piorun oraz burmistrz czeskiego Lanškroun Radim Vetchý.

Zadanie zostało zrealizowane w ramach projektu pn. "Rewaloryzacja portali barokowych oraz ich ekspozycja w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa", dofinansowanego z Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Glacensis, Program Interreg V-A Republika Czeska-Polska.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie, Muzeum Miejskie Dzierżoniowa