2010-03-25

Tradycje Stołów Wielkanocnych - Marcinowice 2010

Impreza ta, już po raz szósty stanowi wspaniałe wprowadzenie w największe i zarazem najważniejsze święta chrześcijańskie, pełne symboli i polskich tradycji. Swoim zasięgiem obejmuje ona cały region Ziemi Świdnickiej, a także jego okolice - powiat dzierżoniowski i wrocławski.

W roku bieżącym zaproszono do udziału powiaty: kartuski, łowicki i tatrzański. Pozwoli to jeszcze szerzej pokazać bogactwo tradycji wielkanocnych. Z uwagi na tak duży zasięg impreza organizowana jest w hali sportowej Zespołu Szkół w Marcinowicach. Ma ona formuję konkursu polegającego na przygotowaniu przez każdego uczestnika imprezy stołu z tradycyjnymi potrawami wielkanocnymi. Od pięciu lat specjalnie powołane jury, złożone ze znanych osób z kręgu samorządu, polityki i kościoła stara się wyłonić szczególnie wyróżniający się stół, który zachwyca zarówno pięknym nakryciem jak i smacznymi potrawami. Jak do tej pory okazywało się jednak, że wszystkie prezentacje należały do tych szczególnych i wyjątkowych. W rezultacie nie było nigdy przegranych, bo i jak ocenić smak, regionalne dodatki, receptury skrywane w niektórych domach od pokoleń. Konkurs "Tradycje Stołu Wielkanocnego" zarówno dla wystawców jak i zwiedzających jest przede wszystkim dobrą zabawą i pokazaniem, że nasza tradycja jest jednocześnie naszym wielkim bogactwem.

Całość kończy się wręczeniem nagród i wspólną degustacją przygotowanych potraw przez wszystkich przybyłych na uroczystość gości i zwiedzających. W minionych latach liczba wystawców, którzy wzięli udziału w konkursie, sięgnęła liczby 26 zespołów. Były to zespoły utworzone przez Rady Sołeckie, Koła Gospodyń Wiejskich, kluby seniora, zespoły śpiewacze, szkoły podstawowe i średnie, przedszkola oraz świetlice wiejskie. Dodatkowo do imprezy włączyli się cudzoziemcy mieszkający na terenie naszego powiatu i okolic, którzy przygotowują stół międzynarodowy. Na tym stole prezentowane były tradycyjne potrawy z wielu odległych i egzotycznych krajów świata m. in. Australii, Austrii, Brazylii, Japonii, Maroka, Niemiec, USA, Węgier czy Włoch.

W roku bieżącym wśród 33 reprezentacji gościć będziemy stół kaszubski z powiatu kartuskiego i stół łowicki z powiatu łowickiego. Oprócz potraw prezentacje stołów przeplatane są występami zespołów artystycznych, folklorystycznych i kapel ludowych. Dla przykładu warto wspomnieć, że co roku imprezę uświetnia prezentacja Zespołu Górali Czadeckich, którzy obok przepięknych strojów i wspaniałego występu przywożą ze sobą przepyszne tradycyjne potrawy regionalne. Z pewnością największą wartością tej imprezy jest to, że bierze w niej udział wiele pokoleń: dzieci, młodzież, ich rodzice i dziadkowie, rady sołeckie, koła gospodyń, zespoły folklorystyczne ale również ci, których życie z różnych stron świata przywiodło w nasze strony. Stanowi to ciekawy i unikatowy zestaw kulturowy.

Organizatorem "Tradycji Stołu Wielkanocnego" jest Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach przy współpracy Powiatu Świdnickiego. Wydarzenie odbywa się w hali sportowej usytuowanej obok turystycznej trasy na Ślężę. Frekwencja jest duża i z roku na rok rosnąca zarówno po stronie publiczności jak i po stronie wystawców.

Gminę Dzierżoniów reprezentować będzie 5 sołectw: Piława Dolna, Mościsko, Włóki, Owiesno i Uciechów.

Zapraszamy 28 marca na godzinę 14.00 do Hali Sportowej w Marcinowicach!

źródło: GOK Marcinowice