2010-02-11

Razem zrobimy więcej

We wtorek 9 lutego br. w sali narad Urzędu Gminy odbyło się spotkanie władz Gminy z przedstawicielami stowarzyszeń działających na terenie gminy, sołtysami i liderami Grup Odnowy Wsi.

Pierwszą przekazaną informacją był prośba Wójta Marka Chmielewskiego o pomoc w weryfikacji danych dotyczących terenów naszej gminy pod względem dostępności Internetu szerokopasmowego, związana z zamiarem składania wniosków o dofinansowanie do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 „Budowa ponadlokalnej, internetowej sieci szerokopasmowej e-Vita –inter@ktywne gminy” dla gmin Dzierżoniów, Stoszowice, Niemcza, Ziębice, Ząbkowice Śląskie i Bardo.

Zgodnie z inwentaryzacją, przeprowadzoną w roku 2009 przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, za obszary „czarne” (gdzie istnieją co najmniej dwa punkty dystrybucyjne różnych operatorów, a usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu są oferowane poprzez konkurujących ze sobą przedsiębiorców telekomunikacyjnych) uznanych zostało wiele naszych wsi, gdzie brak jest faktycznego dostępu do Internetu w ogóle, o szerokopasmowym nie wspominając.

W gminie Dzierżoniów wymieniane są: Dobrocin, Jodłownik, Myśliszów, Nowizna, Piława Dolna, Uciechów i Włóki.

W tych miejscowościach, nie będzie możliwości dofinansowania budowy podłączeń miejsc publicznego dostępu do szerokopasmowej sieci internetowej, a w przyszłości operatorzy pozbawieni będą możliwości podłączania do tej sieci indywidualnych mieszkańców.

Mamy nadzieję, na duże zainteresowanie ze strony mieszkańców wspomnianych sołectw uznanych za „czarne” oraz rzetelne potwierdzenie braku dostępu do Internetu (jeżeli starali się o dostęp do szerokopasmowego Internetu). Jest to możliwe poprzez zgłoszenie braku podłączenia do Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Warszawie internetowo lub listownie poprzez wypełnienie krótkiej ankiety.

1.Internetowo:

na stronie www.uke.gov.pl, po prawej stronie znajduje się Mapa Popytu Internetu i telefonii stacjonarnej, po kliknięciu ukazuje się mapa Polski z możliwością wejścia na województwo Dolnośląskie, powiat dzierżoniowski i gminę Dzierżoniów (z której do tej pory nie zgłoszono żadnego braku dostępu do Internetu). Po kliknięciu, po prawej stronie mapy znajduje się link „Zgłoś brak Internetu” po którym wypełnić można krótką ankietę.

2.Listownie

przesyłając zgłoszenie na adres:
Urząd Komunikacji Elektronicznej Departament Detalicznego Rynku Telekomunikacyjnego ul. Kasprzaka 18/20 01-211 Warszawa z dopiskiem na kopercie np. „brak Internetu”. W zgłoszeniu należy koniecznie podać następujące informacje:
  • imię i nazwisko,
  • dokładny adres,
  • określenie obszaru, w którym nie jest świadczona usługa to jest podanie nazwy: województwa, powiatu, gminy, miejscowości,
  • udzielenie odpowiedzi na pytanie czy ubiegałeś się wcześniej o szerokopasmowy dostęp do Internetu? – jeżeli tak proszę wskazać u jakiego operatora i jaki był powód odmowy (brak możliwości technicznych, inwestycje na tym obszarze nastąpią w innym terminie lub inna odpowiedź).

W drugiej części spotkania z-ca Wójta Jolanta Zarzeka przedstawiła sprawozdanie z realizacji projektów w ramach programu ODNOWA WSI DOLNOŚLĄSKIEJ i podsumowała sołeckie strategie rozwoju na rok 2010.

Honorowym gościem spotkania był Paweł Czyszczoń – Dyrektor Wydziału Rozwoju Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim. W kilku słowach wyraził uznanie dla rozmachu i jakości inicjatyw oddolnych podejmowanych przez mieszkańców gminy. Zachęcał wszystkich zebranych do korzystania z możliwości realizacji projektów w ramach PROW 2007-2013 a także składania wniosków o dofinansowanie małych projektów, na które można uzyskać wsparcie do 25.000 zł. Zdaniem dyrektora Czyszczonia - jest o co walczyć. Granty na małe projekty obejmują szeroki wachlarz przedsięwzięć - od inwestycyjnych, takich jak: remont świetlic, oznakowanie szlaków turystycznych, tworzenie stanowisk internetowych, po projekty miękkie jak np. organizacja imprez kulturalnych i sportowych, szkoleń i warsztatów. Wspierane będą projekty z zakresu agroturystyki i turystyki na obszarach wiejskich (budowa punktów widokowych, miejsc przeznaczonych do wypoczynku, promowania lokalnej twórczości ludowej i kulturalnej. Wszystkie one znajdują się w strategiach rozwoju sołectw gminy Dzierżoniów.

Urząd Marszałkowski wychodząc naprzeciw inicjatywom Grup Odnowy Wsi, Stowarzyszeniom i Sołectwom zapewnia maksymalny poziom wsparcia małych projektów w wysokości 70% ich ogólnej wartości ograniczając jednocześnie wysokość wkładu własnego beneficjenta do 10%.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do aplikowania i składania wniosków.