Święto Niepodległości w Gimnazjum Gminnym "Gdy nadeszła wolność’"

2009-11-17

Święto Niepodległości w Gimnazjum Gminnym "Gdy nadeszła wolność’"

"Naród, który nie zna swojej przeszłości, nie zasługuje na swoją przyszłość"- słowa Józefa Piłsudskiego zasługują na przypomnienie w 91 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i 20 rocznicę istnienia niepodległej III Rzeczpospolitej.

Elementem wychowania patriotycznego oraz edukacji historycznej i regionalnej był uroczysty apel w Gimnazjum Gminnym im. księdza Jana Melca w Dzierżoniowie. To jednocześnie lekcja historii i spotkanie z żywymi świadkami walk o niepodległą Polskę: p. Ludwikiem Skokuniem - prezesem Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznnych i p. Józefem Wojtowiczem - kombatantem, budowniczym i przyjacielem szkoły. W dniu 10 listopada 2009r. uczniowie zaprezentowali widowisko historyczne, przeplatane pieśniami patriotycznymi, poezją śpiewaną a nawet tekstami współczesnych gwiazd polskiej sceny muzycznej. Kombatanci wzbogacili uroczystość swoimi opowieściami o walkach o niepodległą ojczyznę.

Apel przygotowali uczniowie klasy 3a oraz nauczyciele Maria Głód i Małgorzata Szeliga.

Opracowała: M.Głód