2009-09-18

Uroczystości gminne w Tuszynie

W szkole podstawowej w Tuszynie, w czwartek 17 września członkowie Gminnego Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych oraz wójt gminy Dzierżoniów wzięli udział w obchodach 70 rocznicy napaści ZSRR na Polskę.

Uroczystości rozpoczęło wystąpienie Ludwik Skokunia prezesa Gminnego Związku, następnie Członek Zarządu Krajowego Związku Kombatantów - Czesław Łyżwa odznaczył: wójta Marka Chmielewskiego oraz pracowników Urzędu Gminy – Józefa Idzi i Andrzeja Micha medalem „Krzyż Czynu Zbrojnego” Polskiej Samoobrony na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej. Odznaczenie nadawane jest między innymi za popularyzowanie i utrwalanie pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu. Następnie kombatanci i przedstawiciele władz samorządowych, wraz ze starostą Dariuszem Kucharskim złożyli symboliczne wiązanki kwiatów pod obeliskiem poświęconym pamięci przymusowo wysiedlonych mieszkańców wschodnich terenów II Rzeczpospolitej Polskiej.