2009-07-24

Podróż studyjna na Opolszczyznę

W dniach 17-18 lipca 2009r. odbyła się dwudniowa podróż studyjna do województwa opolskiego w ramach realizacji Odnowy Dolnośląskiej Wsi. Organizatorem podróży był Wydział Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

W wyjeździe ogółem udział wzięło 45 osób, w tym z terenu gminy Dzierżoniów udział wzięły Liderki trzech miejscowości:

• Ostroszowice - Gabriela Jungmann
  • Owiesno - Agnieszka Stępień
  • Jodłownik - Agnieszka Ożga

W ciągu dwóch dni uczestnicy odwiedzili 6 wsi w województwie opolskim, leżących na obszarze działania czterech Lokalnych Grup Działania, oraz wieś Jaszkowa Dolna w gminie Kłodzko.

W trakcie podróży uczestnicy mieli okazję zapoznać się z licznymi przykładami zrealizowanych projektów w ramach Odnowy Wsi oraz m.in. z funkcjonowaniem grup odnowy wsi, stowarzyszeń a także zasadami współpracy pomiędzy Lokalnymi Grupami Działania, a grupami odnowy wsi.

Duże zainteresowanie uczestników wzbudziły projekty wyróżniające poszczególne wsie, w tym ponad regionalne imprezy jak "Europejskie Targi Chłopskie" w Krzyżowicach, "Znani, mniej znani" w Karłowicach, czy nieoficjalne ogólnopolskie wyścigi drezyn w Kuniowie. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się projekty związane z aktywizacją lokalnych społeczności wiejskich oraz podnoszeniem jakości życia na wsi jak "Farska Stodoła" w Jełowej, "Kuniowskie Centrum Kultury i Tradycji" w Kuniowie w połączeniu z funkcjonowaniem zabytkowej kuźni i piekarni.

Drugiego dnia wyjazdu uczestnicy gościli w Chrzelicach, w gminie Biała, miejscowości znanej w kraju i za granicą z wyjątkowego projektu – jakim jest jazda na monocyklach. Duże wrażenie na uczestnikach zrobiło także funkcjonowanie Stowarzyszenia Odnowy Wsi Chrzelice i realizowane przez nie projekty jak m.in. "Wiejskie Centrum Integracji", "Wiejskie Centrum Kultury i Rekreacji". Owacją na stojąco przyjęto występ zespołu ludowego z Chrzelic, który wystąpił na powitanie gości.

W Niemysłowicach, w gminie Prudnik, obok funkcjonowania Stowarzyszenia "Bukowy las" największe zainteresowanie wzbudził projekt budowy średniowiecznej osady oraz funkcjonowanie Grupy Rekonstrukcyjnej "Bukowy Las".

Podróż zakończyła się wizytą we wsi Jaszkowa Dolna, w gminie Kłodzko, w której zapoznaliśmy się z projektami zrealizowanymi w ramach Odnowy Wsi na przestrzeni kilku ostatnich lat. W ramach Odnowy Wsi mieszkańcy wykonali m.in. parking przy Domu Ludowym, boisko oraz parking przy szkole podstawowej, który pełni jednocześnie funkcje miejsca festynowego. Małym projektem, ale niezwykle istotnym dla mieszkańców było odrestaurowanie kapliczki domkowej Św. Jana Nepomucena.

Dużym wydarzeniem we wsi było uroczyste odsłonięcie obelisku okazji święta 11 listopada. Obelisk ufundowany został przez przedstawicieli wszystkich organizacji działających we wsi oraz przez sponsorów.

Celem zorganizowanej podróży było pokazanie jej uczestnikom jak skutecznie promować swoje wsie oraz swoją pracę, jak istotnym jest, by funkcjonować jako Stowarzyszenie, gdzie zdobywać środki finansowe, jak planować i budować wizje wsi poprzez realizację licznych powiązanych ze sobą projektów. A przez to stać się wsią wyjątkową, niepowtarzalną. Opinie uczestników zorganizowanej podróży wskazują, że cel ten został osiągnięty.