"Tajemnice Wzgórz Kiełczyńskich" podsumowanie

2009-05-26

"Tajemnice Wzgórz Kiełczyńskich" podsumowanie

W ramach ogólnopolskiej kampanii "Zachowaj trzeźwy umysł" w dniu 21 maja 2009 roku w Książnicy, po raz drugi odbyła się impreza "Tajemnice Wzgórz Kiełczyńskich" pod patronatem Wójta Gminy Dzierżoniów Marka Chmielewskiego.

W bieżącym roku szkolnym hasłem przewodnim kampanii jest "Przygoda tuż za progiem", a założeniem poszukiwanie sposobu na przygodę w znaczeniu ogólnym jako rozwijanie zainteresowań, uzdolnień, pasji oraz poszukiwanie ścieżek własnego rozwoju.

Przed wyjściem w góry nadleśniczy Nadleśnictwa Miękinia, pan Waldemar Zaremba opowiedział uczniom o różnorodności i bogactwie roślinności Ślężańskiego Parku Krajobrazowego wpisanego do sieci NATURA 2000. Natomiast ksiądz proboszcz Stanisław Olszowy przedstawił historię Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Kiełczynie. Następnie gimnazjaliści z Jordanowa, Sobótki, Mietkowa i Dzierżoniowa przemierzyli „żółty” szlak Kiełczyn – Szczytna i zejście do Książnicy w celu zdobycia Góry Szczytnej. W wyznaczonych punktach kontrolnych rozwiązywali testy ze znajomości historii naszej ziemi, udzielania pierwszej pomocy i wiedzy przyrodniczo – ekologicznej, brali też udział w konkurencji sprawnościowej. Ponadto każda drużyna musiała wykazać się inwencją twórczą, humorem i talentem muzycznym układając wiersz, piosenkę lub rymowankę na temat walorów i atrakcyjności ziemi dzierżoniowskiej. Rywalizacja wśród uczniów była bardzo wyrównana i zakończyła się remisem.

I miejsce i 23 pkt. otrzymały równorzędnie Gimnazjum Gminne w Jordanowie Śląskim i Gimnazjum Gminne w Dzierżoniowie: honorowo gospodarze oddali certyfikat za I miejsce gościom, czyli Gimnazjum Gminnemu w Jordanowie Śląskim. II miejsce i 22 pkt. zdobyli równorzędnie Gimnazjum Gminne w Sobótce i Gimnazjum Gminne w Mietkowie.

Równocześnie na pięknym placu zabaw w Książnicy uczniowie klas IV – VI gminnych placówek oświatowych brali udział w różnorodnych zawodach sportowych oraz wysłuchali prelekcji pt. "Jak pięknie i mądrze żyć".

Zawody i rozgrywki sportowe zakończyły się wynikiem:
  • I miejsce i certyfikat Wójta Gminy Dzierżoniowa otrzymała SP w Mościsku (20 pkt.)
  • II miejsce zdobyła SP w Tuszynie (19 pkt.)
  • III miejsce zdobyła SP w Ostroszowicach (16 pkt.)
  • IV miejsce zdobyła SP w Piławie Dolnej (15 pkt.)

Impreza zakończyła się pieczeniem kiełbasek. Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali plakietki, symbolizujące udział w imprezie, które będą pamiątką wspólnej dobrej zabawy i aktywnego wypoczynku. Impreza "Tajemnice Wzgórz Kiełczyńskich" była podsumowaniem całorocznych działań profilaktycznych prowadzonych w gminnych placówkach oświatowych.