2009-05-08

"W grodzie króla Kraka"

Ostatni tydzień kwietnia (24-30) uczniowie kl. IV-VI Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku spędzili bardzo aktywnie na "Zielonej Szkole" w Krakowie i okolicach.

Oprócz integracji, celem wyjazdu było zdobywanie przez młodzież, wiadomości z zakresu przyrody, sztuki, historii i kultury. Pomagał w tym przewodnik – specjalista terenu Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Program "szkoły" był bardzo bogaty. Dzień zaczynał się wyjazdem z pensjonatu (po śniadaniu) w teren, a kończył wieczorem – zajęciami integracyjnymi (ognisko, dyskoteka). Młodzi turyści poznali stare miasto Kraków, z jego największymi zabytkami: Wawel, Kościół Mariacki, Krakowski Rynek oraz Smoczą Jamę. Odwiedzili Ojcowski Park Narodowy oraz Jurę Krakowsko-Częstochowską.Na ich szlaku znalazły się:

• Olkusz i jego zabytki.
  • Grota Łokietka.
  • Pustynia Błędowska.
  • Zamki – w Rabszynie, w Bobolicach, w Mirowie, w Ogrodzieńcu, na Pieskowej Skale z Maczugą Herkulesa.
  • Kopalnia Soli w Wieliczce.

Uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych: "Rajd Ojców Trophy" – bieg na orientację, flora okolic Olkusza. W trakcie zwiedzania Jaskini Nietoperzowej – wspinali się po skale i opuszczali wyciągiem linowym (zajęcia linowe).

Organizatorem i kierownikiem "Zielonej Szkoły" była Pani Agnieszka Gadomska (nauczyciel szkoły). Drugim opiekunem była Pani Grażyna Kucharczyk (emerytowany nauczyciel placówki – zoolog).