2009-04-06

Stoły wielkanocne w Marcinowicach

W niedzielę 5 kwietnia o godzinie 14:00 na Hali Sportowej w Marcinowicach już po raz piąty odbyły się prezentacje konkursowe stołów wielkanocnych pod nazwą "Tradycje Stołu Wielkanocnego".

Jak co roku szczególny klimat tego spotkania przyciągnął kilkanaście reprezentacji gmin i powiatów: świdnickiego, wrocławskiego, a także dzierżoniowskiego - dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Gmin Ślężańskich. Gminę Dzierżoniów i cały powiat reprezentowały Koła Gospodyń Wiejskich i Rady Sołeckie z Mościska, Owiesna i Włók. Gospodynie przygotowały wspaniałe ciasta wielkanocne, różnorodnie faszerowane jajka, pyszne wędliny, żurek, a nawet wielkanocną paschę. Stoły były barwne, pachnące i wiosennie przystrojone, między innymi w misternie wykonane z masła baranki.

Po raz trzeci zaproszono także do udziału cudzoziemców mieszkających na terenie naszego powiatu. W związku z tym, że nie we wszystkich krajach świętuje się Wielkanoc, stół gości zagranicznych nosi nazwę "Spring Around the World" (Światowa Wiosna). Na tym stole prezentowane były tradycyjne potrawy z wielu odległych i egzotycznych krajów świata.

Prezentacja przeplatana była występami zespołów artystycznych, prezentacją produktu lokalnego a zakończona degustacją niemalże wszystkich potraw. Największą wartością tej imprezy jest to, że wystawia tradycyjne potrawy wiele pokoleń: dzieci z przedszkola, szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich, obok nich rodzice a także dziadkowie; rady sołeckie, koła gospodyń, zespoły folklorystyczne a również ci, których życie z różnych stron świata przywiodło w nasze strony.

Głównym organizatorem konkursu był Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach. Patronat honorowy nad uroczystością objął Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa oraz przewodniczący Rady Powiatu Tadeusz Zawadzki.