2009-04-02

Skarby języka polskiego

Dzięki uprzejmości księdza proboszcza Rostkowskiego w niedzielę 15 marca w sali kominkowej przy kościele p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej mieszkańcy Piławy Dolnej mogli przybliżyć sobie historię własnej miejscowości.

Uczniowie koła historii regionalnej i klasy z historią "Małej Ojczyzny" Gimnazjum Gminnego im. ks. Jana Melca w Dzierżoniowie zaprezentowali zabytki języka polskiego odkryte na terenie miejscowej plebani przez historyka Janusza Głód. Wraz z nauczycielami Januszem i Marią Głód przygotowali wystawę źródeł drukowanych w językach : polskim , łacińsko-polsko-niemieckim oraz niemiecko-polskim. Druki począwszy od 1783r. a na 1945 r. skończywszy pochodziły głównie z Jasnej Góry, Mikołowa, Bytomia, Lipska oraz Wrocławia. Kazania, Biblia, modlitewniki, listy duszpasterskie – wzbudziły ogromne zainteresowanie zwiedzających, którzy bardzo licznie przybywali na wystawę. U wielu z nich widać było wzruszenie ze spotkania z słowem polskim i dumę z historii własnej wsi.

Opracował: Janusz Głód