2009-03-30

Festiwal Ciasta - podsumowanie

29 marca 2009r. w Domu Kultury „"Harcuś" w Piławie Dolnej odbyła się XII edycja konkursu "Festiwal Ciasta".

Początki tego święta sięgają 1998 roku, od kiedy to harcerze z Związku Harcerstwa Wiejskiego raz w roku spotykali się przynosząc własnoręcznie upieczone smakołyki. W 2002 roku Święto Ciast zmieniło nazwę na Festiwal Ciasta, stając się imprezą otwartą dla wszystkich chętnych. Każdy mógł przyjść i zaprezentować swoje wypieki, spędzić miło czas z najbliższymi pijąc kawę i kosztując najrozmaitszych wyrobów.

W tegorocznej edycji zgłoszono 48 ciast m.in. Piławy Dolnej, Ostroszowic, Mościska, Jędrzejowic, Tuszyna, Owiesna, Uciechowa, Włók, Dobrocina a także Dzierżoniowa i Piławy Górnej. Wypieki zgłosiły osoby indywidualne a także sołectwa, Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne.

Wypieki były oceniane przez komisję konkursową oraz publiczność (ponad 200 osób) zgromadzoną w Domu Kultury "Harcuś" w Piławie Dolnej. Najlepszymi wyrobami cukierniczymi według komisji konkursowej okazały się ciasta:

• I miejsce- Krystyny Łukowicz z Piławy Dolnej
  • II miejsce - Moniki Wójciak z Ostroszowic
  • III miejsce - sołectwa Tuszyn.
Natomiast głosami publiczności zwyciężyły ciasta:
  • I miejsce- Małgorzaty Olejniczak z Uciechowa
  • II miejsce - Marii Szachniewicz z Ostroszowic
  • III miejsce - Anieli Jurków z Piławy Dolnej.
Wszystkie pozostałe wypieki zostały wyróżnione.

Festiwalowi towarzyszył pokaz dekoracji stołów wykonany przez dekoratorów z DK "Harcuś". Nagrody i dyplomy zostały ufundowane przez Gminę Dzierżoniów oraz Panią Zofię Jurków z DK "Harcuś" w Piławie Dolnej.