2009-01-23

XXXI Sesja w Uciechowie - Nagrody za bożonarodzeniowe oświetlenie i stawki za odbiór ścieków przez gminę

W czwartek 22 stycznia w Centrum Kulturalno – Sportowym w Uciechowie, odbyła się XXXI Sesja Rady Gminy Dzierżoniów.

Na początku sesji rozstrzygnięto gminny konkurs na „Najpiękniejsze świąteczne Bożonarodzeniowe oświetlenie budynków i posesji w 2008 roku”. Nagrody po 500 zł i pamiątkowe dyplomy otrzymały za dwa pierwsze miejsca – wspólnie Cecylia Białousow i Wioletta Dysiewcz z Mościska oraz Zofia Jurków z Piławy Dolnej. Miejsce trzecie zajął Józef Fita z Piławy Dolnej, który wygrał 200 zł. Ponadto wręczono 12 wyróżnień. Gratulujemy.

Następnie sprawozdania za rok 2008 przedstawili: wójt gminy Marek Chmielewski oraz radni Komisji Rewizyjnej (pobierz sprawozdanie wójta - 8Mb). Kolejnym punktem sesji było przyjęcie planów pracy Komisji Rady Gminy Dzierżoniów na 2009r.

Ponadto podjęto uchwałę w sprawie wspólnego przedsięwzięcia z Powiatem Dzierżoniowskim na „Budowę chodnika o długości około 200 m i kładki w miejscowości Dobrocin przy drodze powiatowej nr 3005D”. Koszt inwestycji to około 200.000 zł, z czego połowę poniesie gmina. Ponadto na remont drogi powiatowej nr 3010 D na odcinku wsi Roztocznik, wspólnie z powiatem gmina wyda 940.000 zł z czego 400.000 to koszt gminy.

Właściciele nieruchomości zobowiązani są do udokumentowania, w formie umowy korzystania z usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych. W przypadku właścicieli nieruchomości, którzy nie zawarli ww. umów, gmina jest obowiązana zorganizować odbieranie odpadów. Ustalono więc górne stawki opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych - 143,84 zł za 1 m3 odebranych odpadów (jeżeli są one zbierane i odbierane w sposób selektywny, to górna stawka opłat, wynosi 118,00 zł za 1 m3 ). Za opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych stawka wynosi 63,88 zł za 1 m3 nieczystości. Stawki te zostały ustalone na możliwie wysokim poziomie w stosunku do obecnie obowiązujących cen za ww. usługi, aby mieszkańcom opłacało się jednak podpisywać umowy z dostawcami usług komunalnych. Opłaty są przychodem gminnego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Podjęto także uchwałę zbycia dotychczasowej siedziby Urzędu Gminy. Gmina kupiła lokale użytkowe w Dzierżoniowie na ul. Piastowskiej 1 i obecnie trwają tam prace remontowe. Po zakończonym remoncie zostanie tam przeniesiona siedziba Urzędu Gminy z budynku przy ul. Szkolnej 14. Do sprzedaży przeznaczono także działki w Książnicy i Jędrzejowicach.

Uchwalono ponadto wysokość zryczałtowanych diet dla sołtysów. Wzrastają one, ponieważ wzrosło minimalne wynagrodzenie w 2009r. Najmniej miesięcznie otrzyma sołtys Myśliszowa - 132,40 a najwięcej sołtys największej Piławy Dolnej – 205,70 zł. Części składowe diety dla sołtysa to: kwota bazowa – 7% minimalnego wynagrodzenia, liczba mieszkańców stałych w sołectwie – 0,05 zł od osoby i odległość sołectwa od Urzędu Gminy w Dzierżoniowie, z uwzględnieniem ilości przysiółków w danym sołectwie.