Wychowanie przez sport w Piławie Dolnej

2009-01-08

Wychowanie przez sport w Piławie Dolnej

Głównymi celami realizowanej działalności Uczniowskiego Klubu Sportowego „Olimp” w Piławie Dolnej w roku 2008 były...

m.in.: uatrakcyjnienie zajęć pozalekcyjnych z zakresu wychowania fizycznego i sportu w szkołach, poprzez swoją „odmienność” oraz możliwość uczestnictwa we współzawodnictwie sportowym nie tylko na terenie gminy, powiatu, ale też na terenie kraju. Ponadto celem zajęć było promowanie edukacyjnych i wychowawczych wartości sportu, wskazując podczas spotkań na obowiązującą w sporcie zasadę „fair play” oraz na współodpowiedzialność i współpracę drużyny w drodze do zwycięstwa. Zajęcia te promowały także gminę Dzierżoniów poprzez uczestnictwo w rozgrywkach sportowych.

Działalność szkoleniowa wypromowana została podczas szkolnych zawodów w piłce nożnej dla dzieci starszych i młodszych, dziewcząt i chłopców podczas festynu rodzinnego z okazji „Dnia Dziecka” zorganizowanego w partnerstwie z ZSP w Piławie Dolnej oraz Radą Rodziców. Podczas festynu dzieci i dorośli spotkali się z Mistrzem Świata w Boksie Piotrem Wilczewskim, od którego można było otrzymać pamiątkowe zdjęcie z autografem. Uczniowie wzięli również udział w zajęciach grupowych zorganizowanych przez Powiatową Komendę Policji w Dzierżoniowie oraz Komisarza Lwa. Można było też wziąć udział w konkurencjach sportowo- rekreacyjnych przeznaczonych zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Odbyła się też loteria fantowa, w której nagrodę główną był rower górski.

Głównym punktem festynu były mecze piłki nożnej zorganizowane dla dziewcząt i chłopców, młodszych i starszych. Wszyscy uczestnicy zawodów zostali nagrodzeni medalami, a drużyny pamiątkowymi pucharami.

Zajęcia szkoleniowe odbywały się na sali gimnastycznej ZSP w Piławie Dolnej dla każdej grupy wiekowej, a współzawodnictwo sportowe zorganizowano w postaci Międzyszkolnej Ligii Piłki Nożnej Halowej Szkół Podstawowych.

Chłopcy UKS „Olimp” w Piławie Dolnej reprezentowali Gminę Dzierżoniów w finałach powiatowych piłki nożnej zajmując III miejsce, oraz w Finale Krajowym Piłki Nożnej Halowej Szkół Wiejskich w Elblągu gdzie zajęli 11 miejsce. Dziewczęta zaś wspólnie z uczennicami ze Szkoły Podstawowej w Tuszynie utworzyły drużynę, która reprezentowała naszą gminę w Wojewódzkim Turnieju TP w Piłce Nożnej we Wrocławiu zajmując III miejsce. Ponadto zawodniczka UKS „Olimp” Magdalena Bocianowska zdobyła Mistrzostwo Dolnego Śląska w Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Tymbarku i została powołana do kadry Dolnego Śląska na zawody o Mistrzostwo Polski.

Realizacja zadania nie miałaby tak dużego rozmiaru bez pomocy osób prywatnych i instytucji. Podziękowania składamy: Posłowi RP Tomaszowi Smolarza, Senatorowi RP Stanisławowi Jurcewiczowi, Radzie Sołeckiej wsi Piława Dolna, Państwu Marioli i Wiesławowi Berezickim z Piławy Dolnej, panu Markowi Chmielewskiemu, panu Janowi Wasylik z Piławy Dolnej, państwu Annie i Dariuszowi Ziółkowskim z Piławy Dolnej, kierownictwu „Apteki Pod Aniołem” w Piławie Górnej, Firmie „Ser-Fetka” Jerzego Zarzyckiego z Bielawy, Dolnośląskim Surowcom Skalnym w Piławie Górnej, Kierownictwu Sklepu Sportowego „Sport-Centrum” w Dzierżoniowie oraz Bankowi Spółdzielczemu w Dzierżoniowie.

Wiceprezes Zarządu
UKS "Olimp" w Piławie Dolnej