Informacja w spr. punktów konsultacyjnych dla osób uzależnionych od alkoholu i ich rodzin

2009-01-05

Z uwagi na bardzo małą frekwencję w punktach konsultacyjnych w Ostroszowicach i w Roztoczniku postanowiliśmy zawiesić ich działalność w 2009 r. Został utrzymany trzeci punkt konsultacyjny, który mieści się w budynku Urzędu Gminy Dzierżoniów przy ul. Szkolnej 14.

Będzie on czynny w każdy wtorek od dnia 13 stycznia br w godzinach: od godz. 16:00 do 17:00, tzn. po godzinach pracy Urzędu, tak aby każdy klient miał zapewnioną pełną dyskrecję i komfort psychiczny.

Dyżur w tym punkcie pełnić będzie psychoterapeuta - specjalista ds. uzależnień, którego obowiązuje w tym względzie zachowanie tajemnicy. W punkcie tym, będzie można uzyskać pomoc i wsparcie. Pomoc ta jest skierowana nie tylko do osób uzależnionych, ale do całej rodziny w której występuje problem.

Zadaniem takiego punktu jest :
  1. motywowanie i informowanie zarówno o możliwości podjęcia leczenia osób uzależnionych, jak i terapii osób współuzależnionych
  2. motywowanie osób pijących ryzykownie i szkodliwie
  3. udzielanie wsparcia osobom po zakończonym leczeniu odwykowym
  4. rozpoznawanie zjawiska przemocy domowej, udzielanie stosownego wsparcia i informacji o możliwościach uzyskania pomocy i powstrzymania przemocy
  5. inicjowanie interwencji w przypadku diagnozy przemocy domowej
  6. udzielanie informacji nt. dostępnych miejsc pomocy, które mogą włączyć się w systemową pomoc dla rodziny

Nie wszyscy wiedzą, że alkoholizm jest chorobą - można ją leczyć, tak aby zapewnić sobie i bliskim bezpieczny dom. Jeżeli u kogoś w rodzinie występuje ten problem, zapraszamy na pewno uzyskają Państwo profesjonalną pomoc. Przypomnijmy w każdy wtorek od godz. 16:00 do 17:00.