2008-12-02

10 lat samorządu

Wójt gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski wziął udział w poniedziałek 1 grudnia w uroczystej konferencji na temat 10 – lecia Województwa Dolnośląskiego, organizowanej na Uniwersytecie Wrocławskim.

Uczestnicy spotkania dyskutowali z jednej strony o tym, jak zmienił się Dolny Śląsk w ciągu ostatniej dekady, a z drugiej o perspektywach rozwoju w najbliższej przyszłości. W konferencji wzięło udział ponad 400 gości, w tym wojewoda Rafał Jurkowlaniec i wicepremier Grzegorz Schetyna.

Wśród uczestników znaleźli się nie tylko politycy i samorządowcy, ale również naukowcy i biznesmeni. Nie zabrakło też twórców reformy samorządowej, czyli prof. Michała Kuleszy, prof. Jerzego Regulskiego i prof. Leona Kieresa. Poprowadzili oni seminarium „Samorząd lokalny - władza w rękach obywateli". Większość dyskusji na konferencji skupiła się wokół planowanej przez rząd kolejnej reformy administracyjnej, która ma doprowadzić do zwiększenia kompetencji samorządów. Uczestnicy rozmawiali również o projekcie ustawy aglomeracyjnej, która ma określić zasady funkcjonowania metropolii.

W drugiej części obchodów odbyła się debata publiczna poświęcona tożsamości regionalnej Dolnoślązaków. Poruszano tematy związane z identyfikacją mieszkańców Dolnego Śląska z regionem i więziami, jakie ich łączą. Na zakończenie uczestnicy panelu podpisali deklarację „Jestem Dolnoślązakiem!". Wyraża ona gotowość do wspierania i umacniania tożsamości mieszkańców naszego regionu. Pod dokumentem podpisali się przedstawiciele samorządu województwa, dolnośląskich powiatów i gmin, środowisk naukowych, kościoła oraz mediów. Do deklaracji przyłączyli się też honorowi obywatele Dolnego Śląska.

Województwo dolnośląskie zaczęło funkcjonować 1 stycznia 1999. Powstało na podstawie reformy administracyjnej, która zmniejszyła liczbę województw z 49 do 16. Gmina Dzierżoniów otrzymała z tej okazji podziękowania za zaangażowanie i cenny wkład w budowanie Wspólnoty Regionalnej Dolnego Śląska.