Gimnazjaliści u grobu patrona w Kiełczynie

2008-11-17

Gimnazjaliści u grobu patrona w Kiełczynie

W dniu 29 października uczniowie klasy regionalnej tradycyjnie już odwiedzili w Kiełczynie grób patrona Gimnazjum Gminnego - księdza Jana Melca.

Uporządkowanie grobu, wspólna modlitwa, zapalenie znicza, to elementy szkolnej tradycji. Uczestnicy wycieczki zwiedzili miejsca związane z życiem patrona. Dzięki uprzejmości księdza proboszcza Olszowego zwiedzili sanktuarium maryjne. Prowadzący wycieczkę Janusz i Maria Głód przybliżyli historię kościółka, zapoznali z dziełami sztuki śląskiej i architektury. W perspektywie obchodów 90 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, uczestnicy poznali historię udziału ks. Melca w zmaganiach o przyłączenie do Macierzy po przeszło 500 latach oderwania chociaż części Śląska. Poznali także znaczenie Józefa Piłsudskiego w nauczaniu i działalności ks. Melca.